Yeşil Bina

Yeşil Bina
Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu:

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu

 

 

 


Yeşil Bina: Geçen hafta bir kutup gözlem istasyonundan dünya için çok kötü bir haber geldi : Havadaki karbondioksitin (CO2) miktarı sembolik seviyeai olan 400ppm’in üzerine çıkmış. Böylece önemli güvenlik seviyesi olan 350ppm aşılmış oldu.

Başka bir hesaba göre son 800bin yılın en yüksek CO2 seviyesine de el birliği ile ulaşmış olduk! Sonuçta dünyanın hava sıcaklığında ki artışı yani küresel ısınmayı 2 santigrat derecede tutma hayali suya düşmek üzere.

Türkiye’nin Sera Gazı Emisyonları (SGE) 1990’dan beri 100% üzerinde artıyor. Sadece toplam SGE’de değil, kişi başına düşen SGE’de de dünya ortalamasının üzerindeyiz. Türkiye’de sektörlere göre SGE dağılımına baktığımızda yaklaşık 80%’nine enerji sektörünün neden olduğunu görürüz.

İklim değişikliği ve onun sosyo ekonomik etkilerini dikkate almadan sürdürülebilir kalkınma gerçekleştiremeyiz. Genç nüfusu, tamamlaması gereken sanayileşmesi dikkate alındığında enerji, sanayi, tarım, atık gibi sektörlerde Türkiye’nin SGE tasarrufu yapması zor.

Bunun için Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği’nin açıkladığı gibi binalarımıza ve yerleşimlerimize de dikkat etmeliyiz. Çünkü onlar CO2 salınımının 40%’dan sorumlu!..

Bu nedele Küçükçekmece Belediyesi’nin Türkiye’nin doğa sertifikalı ilk yeşil kamu binasını tasarlayıp yapması çok önemli. Bu yeşil kamu binasının en önemli özelliği enerji tüketimini minimuma indirmesi.

Amerika’da yapılan bir çalışma yeşil veya çevreci olarak tabir edilen binalarla enerji tüketiminde %24-50, CO2 salınımında %33-39, su tüketiminde %40 ve atıklarda %70’e varan düşüş sağlanacağını ortaya koymakta.
Stockings porn