Açık hava ortamları soğutulabilir mi

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu:

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu

 

 

 


Bu günlerde off ne sıcak deyip evine klima alanların sayısı artıyor. Ama gün ışığında içeri tıkılıp kalmak istemeyenler, sokakların, hatta statların da soğutulmasını istiyor.

2022 Dünya Futbol Kupası organizasyonun Katar’a verilmesi rüşvet iddialarıyla birlikte iklim koşulları tartışmasını da beraberinde getirdi.

Dünyayı bu kadar sıcakta maç nasıl oynanacak, oynansa da stadyuma kim gelir diye aldı bir düşünce ki sormayın gitsin. Bunun üzerine radyant soğutma teknolojisi imdata yetişti. Bazıları buna ne lüzum var, maçlar güneş battıktan sonra oynasın, dediyse de Katar’da harcanması gereken para, kasa da durmaz…

Zaten toprağı, havası enerji zengini. Al güneş enerjisini soğut memleketi ! Para da var satın alınacak teknolojide. Türkiye’de güneş ve para var ama nem işi bozuyor mu ne?

İnsan vücudu sıcak bir cisim olarak sürekli olarak etrafına enerji yayar. Vücudun etrafa yayarak kaybettiği enerji, çevresinde ona gelen enerjiden büyük olunca soğur. Bu soğuma kışın fazla olunca üşürüz. Yaz aylarında ise hava sıcaklığı vücut sıcaklığına yaklaştığında işimiz zorlaşır. İnsan gerektiğinde enerjisini dışarıya vermezse ölür.

Bu nedenle Türkiye’de klimalar yani mekanik soğutma sistemleri kullanılır.Katar’da ki stadyumlarda ise radyant soğutma sistemleri kullanılacak. Ne de olsa sıcak ve kuru çöl ortamlarında harika çalışıyor. İçinden soğuk bir sıvı dolanşan paneller etraflarında ki canlıların yaydığı enerjiyi yutup onları rahatlatıyor.Boru ve panellerde sıvıyı dolaştırmak için güneş enerjisi yeterli. Ama nemli ortamlarda soğuk panel ve borular üzerinde nem gidip yoğuşarak rutubete, çok kaygan zeminlere, çürüme ve paslanmalara sebep olur.

 
Stockings porn