Organik beslenmek ya da beslenmemek

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu:

osmanmuftuoglu

 

 

 


Biz daha güçlü olup daha az hastalanalım ve sağlıklı biri olalım diye yiyip içtiklerimize çok dikkat ediyoruz ama beslenme alanındaki doğrular sık sık değişince de şaşırıp kalıyoruz! Geçtiğimiz günlerde bu sorunu iki ayrı konuda yeniden yaşadık. Biri organik besinler, diğeri yumurtayla ilgiliydi…

Ünlü tıp dergisi Annals Of Internal Medicine’de yayınlanan yeni bir araştırmaya dayanılarak gazete ve televizyonlarda “organik besinlerin organik olmayanlardan farklı bir başka besleyici özelliğe sahip olmadıkları”nın açıklanması ve organik gıdaların içindeki “besleyici unsurlar”ın, organik olmayanlarla aynı olduğu haberi bizim basınımızda da geniş yer buldu. Hatta “organik efsanesi çöktü!” gibi başlıklar kullanıldı. Peki bugüne kadar “organik beslenme” gayreti gösterenlerin gayretleri boşa mı gitmiş, bir efsane daha mı yıkılmış oldu?

Bana göre burada bir “yanlış yorumlama”, en azından bir “bilgi cımbızlanması” durumu var! Araştırmanın tamamını okuyunca haberlerde yazılanlardan daha farklı bulgular görüyorsunuz. Araştırmaya göre organik yiyeceklerin vitamin içerikleri organik olmayanlardan pek farklı olmasa bile organik besinler yine de daha avantajlı! Çünkü “Organik gıda yiyen bireyler daha az tarım ilacına –zirai kimyasallara- maruz kalıyorlar”, dahası “organik beslenenlerde antibiyotiğe dirençli bakteri sayısı” da azalıyor.

Prensip olarak organik bir besin organik olmayanlardan daha az toksik madde, daha fazla vitamin, antioksidan ve omega-3 ihtiva eder. Bu bilginin doğruluğunu gösteren güçlü pek çok delile sahibiz: Mesela organik sütlerde ve yumurtalarda daha fazla omega-3 bulunduğu kanıtlanmış, organik üzümlerin çok güçlü bir antioksidan olan rezveratrolden daha zengin oldukları belirlenmiş, genelde pek çok çalışma organik ürünlerin organik olmayanlara oranla daha fazla miktarda vitamin ve antioksidan içerdiklerini ortaya koymuştur. Kısacası saygın bir dergide yayınlanmış olsa da sadece bu çalışmaya bakılarak organik ürünlerin üzerine koca bir “çarpı atmak”, en basit deyimiyle “insafsızlık” olaca

Yiyip içtiklerimize tarımsal kimyasalların, böcek öldürücülerin, hormonların, antibiyotiklerin, üretim, saklama, paketlenme, taşınma aşamalarında hiçbir şekilde karışmamaları konusunda hepimiz çok ama çok duyarlı olmalıyız. Bu noktada yiyip içtiklerimizin imkan ölçüsünde “organik” olması daha doğru bir seçim olacaktır.

Kaynak: Mevcut Haberin Devamı İçin Tıklayınız…
Stockings porn