Çay

Sahrap SOYSAL:

sahrapsoysal

 

 

 


Çayın bizim tarafımızdan pek sevildiği su götürmez bir gerçektir.

Zaten öyle olmasa “en çok çay tüketen ülke” unvanını alamazdık değil mi? Evet yerli ve yabancı pek çok ankette biz Türkler’in çayı en çok tüketenler olduğu kanıtlanmıştır. Bizi İngilizler ve onların etkisiyle çaya alışmış olan Hintliler izler.

Gelelim çayın kahveyle rekabet edecek kadar çok içilmesinin nedenlerine. İkinci Dünya Savaşı’na kadar zaten kahvaltıların vazgeçilmez parçası olan çay, savaşın ve sonrası buhranlı yılların etkisiyle “kahvaltı içeceği” olmaktan çıkmaya başladı. Çünkü savaş nedeniyle dünya ticareti büyük bir darbe almıştı ve Türkiye de kahve ithalatı yapamıyordu.

Böylece daha önceleri Doğu Karadeniz’de ekilmeye başlanan çay, yaygın olarak tarımı yapılan bir bitki haline geldi. Türk insanı artık sadece kahvaltılarda değil, ikindi vakitleri ve geceleri de çay içer olmuştu. Sonraki bir tarihte, 1979’da döviz krizi yaşanınca ise çay ocaklardan inmez oldu.

Bizim memleketteki hikayesi işte böyle çayın. Peki anavatanı olan Çin’de nasıl ve kim tarafından keşfedilmiş? Bir kere, bizden çok daha önce M.Ö. 2000’li yıllarda tatmışlar Çinliler çayı.

-Hiç şüphesiz çay kelimesinin kökeninin Çince olması da bu yüzdendir.- Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi, çayın tadına bakma şerefine ise ilk Çin imparatorlarından biri olan Shen Yung nail olmuştur.

Kaynak: Mevcut Haberin Devamı İçin Tıklayınız…
Stockings porn