Atık bitkisel yağlar sorununa dikkat!

Mehmet Y Yılmaz:

mehmet-y.-yilmaz-yandas-zenginleri-kizdiracak--1410101200_l

 

 

 


Geçen gün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yayınladığı İstanbul’un çevre sorunları ile ilgili geniş bir rapor elime geçti.

Heyecanla sayfalarını karıştırdım, rapor daha çok mevcut durumun bir envanterini gözler önüne seriyor. Çevre sorunlarının kaynağına ve şu andaki gerçek durumun ne olduğuna ilişkin bir ayrıntı bulamadım.

Oysa balık mevsimi geldiğinden beri merak ettiğim bir konu, Marmara’da elde edilen deniz ürünlerinin ağır metaller açısından durumuydu. Bununla ilgili olarak iki yıl önce yapılan bir araştırma durumun hiç de parlak olmadığını tespit etmişti, bu köşede sizlerle de paylaşmıştım. Bu araştırmanın her yıl tekrarlanması ve halkın bilgilendirilmesi, ağır metal içeren deniz ürünlerinin tüketilmemesi için vatandaşların uyarılması da belediyelerin görevi olmalı.

Aynı şekilde atık yağlar ve bunun çevreye etkileri konusu ile ilgili bir derli toplu bir araştırma da elimizde yok. Türkiye’de yılda yaklaşık 1.5 milyon ton bitkisel yağ tüketiliyor, bu açıdan Avrupa’nın üçüncü büyük ülkesiyiz.

Bu yağın yaklaşık beşte birinin bitkisel atık yağ olduğu da tahmin ediliyor. Bunun yüzde 30’u işletmelerde, geri kalanı da evlerde oluşuyor.

Ve belediyelerimiz bu işi yeterince ciddiye almadıkları için bu yağın önemli bölümü kanalizasyonlara dökülüyor.

Ülkemizde enerji üretiminde kullanılmak üzere toplanabilen atık yağ miktarı ancak 15 bin ton kadar. Demek ki neresinden baksanız 300 bin tona yakın bir atık yağ çevreyi kirletiyor.

Çevre ve Sağlık bakanlıkları ile belediyelerin atık yağların yeniden kazanılması için bir şeyler yapması gerekiyor.

Kaynak: Mevcut Haberin Devamı İçin Tıklayınız…
Stockings porn