Organik çay Karadeniz’in kaderini değiştirecek

Güngör URAS:

53425-30042013_1554

 

 

 


Hergün bardak bardak çay içiyoruz. Bu çaylar nerede nasıl üretiliyor? Kalitesi iyi mi kötü mü? Rize’ye gittim. Çay bahçelerini gezdim. Çaykur çalışanlarından bilgi aldım. Bana anlatıldığına göre, bizim çayımız dünyanın en makbul çayı.

Başka ülkelerde yetişen çaylar sıcak ve rutubetli bölgelerde yetişiyor. Sıcak ve rutubet zararlı yaratıkların üremesine yol açıyor. Bu nedenle çay bahçelerini yılda 13-15 defa ilaçlama zorunluluğu var. Bizim çay fidanlarımız ise kar görüyor. Bizim çay fidanlarında haşere olmadığından ilaçlamaya ihtiyaç yok.

caykur

Karadeniz’de 758 bin dekarda çay üretiliyor. Çay 600 metre yüksekliğe kadar yetiştirilebiliyor. Japonya’da 100 yaşını aşan bitkiler var. Ama şimdilerde Japonlar çaylıklarının yüzde 90’ını ”klon” adı verilen kalitesi ve verimi yüksek çay fidanları ile yenilemiş durumda.

Çaykur’da Türkiye için 6 verimli fidan türü belirlemiş. Araştırma Enstitüsü deneme parsellerinde bunlar deneniyor. Yakında doku kültürü laboratuarı devreye girecek. Böylece bizde de çay fidanlarını gençleştirmek ve çay kalitesini yükseltmek mümkün olabilecek

Bizim Karadeniz ikliminde ilaçlamaya gerek yok. Bizim tek sorunumuz çayda kullanılan kimyasal gübre. Çay bahçelerinde dönüme yılda 60-70 kg. azot gübresi atılıyor. Şimdi Çaykur azot gübresi yerine organik gübre kullanımı ile organik çay üretimine başladı.

Hemşin’de 3.500 dekarda dört yıldır organik çay üretiliyor. Bu yıl sonunda 13.500 dekar çay bahçesi daha organik üretime geçiyor. Tüm çaycılar organik gübreye döndüklerinde sadece çaylarımız organik olmayacak, tüm Karadeniz bölgesi organik bölge üretim sertifikası alabilecek. Karadeniz’de yetişen her ürün organik sayılacak. Günümüzde organik ürünler çok önemli.

Bütün sorun “çay bitkisinde azotun yerine geçecek organik gübrenin üretilmesi”. Bunun için araştırma, geliştirme çalışmaları var. Çay fabrikalarında çay üretimi sonu kalan artıklar organik gübreye dönüştürülüyor ama bu yetersiz.

Kaynak: Mevcut Haberin Devamı İçin Tıklayınız…
Stockings porn