Geri dönüşen cam atıklar

Vahap Munyar:

profile_200

 

 

 


Şişecam Genel Müdürü Ahmet Kırman, çöplerin evden itibaren ayrıştırılmasına Avrupa ülkelerinin verdiği önemi örnek gösterdi:

– İtalya’da bulunan kızım çöpü atarken ayrıştırma kuralına uymadığı için 100 Euro ceza ödedi. Birçok ülke bu konu üzerinde titizlikle duruyor.

Sizin cam atıkları için kumbaralarınızı görüyorum ama yeterli değil sanıyorum. – Bazı belediyelerle ortak projeler yürütüyoruz. Onlara cam kırma makineleri alıyoruz. Çocukların bu konuya ilgi göstermesini sağlamak için tiyatro biletiyle ödüllendirme programları yapıyoruz. Şişecam şirketlerinden Anadolu Cam’ın “Cam yeniden zam” kampanyasına değindi:

– 2011’de başlatılan kampanya çerçevesinde 169 bin 170 ton camın çöpe gitmesi önlendi ve geri dönüşümü sağlandı. Böylelikle 60 bin 900 otomobilin trafikten çekilmesine eşdeğer karbon salımı önlendi. 7 bin 105 konutun ısınma ve sıcak suyunu karşılayacak enerji tasarrufu sağlandı.

Bir örnek de kumdan verdi:

– Söz konusu cam atıklarının geri dönüşümü sayesinde tasarruf edilen kum miktarı, 5 metre genişliğinde, 28 kilometre uzunluğunda bir plaja eşdeğer.

2020’ye dönük şu hedefi paylaştı:

– Üretimde halen yüzde 15-20 düzeyinde olan geri dönüşüm oranını 2020’de yüzde 60’a çıkarmayı planlıyoruz.

 
Stockings porn