Temiz çevre için pratik öneriler

Prof. Dr. Mikdat KADIOĞLU:

922276_detay


İTÜ’den Haberler’de “Ülkemizde, özellikle genç nesilde çevre bilincinin oluşması ve gelişmesi amacıyla çalışmalarına 20 yıldır aralıksız devam eden İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kural, İTÜ kampüslerinde bu amaçla neler yapıldığını aktardı” başlıklı haberi görünce sizinle paylaşmak istedim.

1. Islatmadan ve yağa bulamadan pet, plastik, tetrapak, kağıt, kumaş, tahta, demir, karton ve alüminyum atıklarını geri dönüşüm kaplarına bir arada atın. Lütfen sadece kapakları değil, pet şişelerin tamamını yine aynı kutulara bırakın. Camları ise cam kumbaralara atmak daha doğru.

itu

2. Atık bilgisayar parçalarını, her türlü bozulmuş elektrikli araçları, eski cep telefonlarını, CD ve tüm elektronik parçaları özel gri renkli e-atık kaplarına atın. Teknosa, Gold, Media Markt, Electro World gibi firmalarının tüm şubelerinde e-atıklar ayrıca toplanıyor.

3. Hemen hemen tüm binalarımızda, eczanelerde, okullarda AVM’lerde atık pil kutuları var. Artık hepimiz bir pilin bile toprağa ve suya verdiği inanılmaz zararı çok iyi biliyoruz.

4. Doğaya atılan her sigara izmariti yer altı sularına, denize ve toprağa zehir saçıyor. Yurtdışında olduğu gibi açık alanda özel kırmızı işaretli altı beton, üstü şemsiyeli sigara içme alanları yapmak en doğrusu.

5. Suları ciddi boyutlarda kirleten bitkisel yağlar toplanınca biyo-dizel yapımında kullanılıyor. Bitkisel yağları muntazam olarak toplayıp ilgili kuruma teslim etmeliyiz. Ayrıca birçok belediye de bunları aldırıp karşılığında hediyeler veriyor. Siz de evde bitkisel yağlarınızı bir yoğurt kabında biriktirip belediyelere ve lokantalara verebilirsiniz.

6. Dökülen yaprakların yol kenarında toplanıp yakıldığını görmek dehşet verici. Yapraklar ağaçların altına atılmalı. Doğal gübredirler. Yapraklar yağmur sularının toprağa girişini kolaylaştırır. Ağaçları hastalıklardan ve soğuktan korur. Rutubeti tutarak ağaca su sağlar. Her türlü bitki ve hayvanlar için bir sığınak, bir yuvadır.

7. İlaçların toplanması hassas bir konudur. Toplanan ilaçların yanlış kişilerin eline geçmemesi gerekir. Çöpe giden her ilaç yeraltı sularına ve toprağa zarardır. Bu amaçla özel bir kapla toplanıp ilgili kurumlara yollanmalı.

Kaynak: Mevcut Yazının Devamı İçin Tıklayınız…
Stockings porn