İstanbul Betonlaşmadır

Mehmet TEZKAN:

48


1960’lı yılların ikinci yarısını hatırlıyorum.. Yenikapı uskumruların dizi dizi asılarak kurutulduğu, çiroz yapıldığı mekandı..

Şimdi?

Deniz taşlarla dolduruluyor.. Üzerine beton dökülecek.. Bir milyon kişilik miting alanı yapılacakmış!..

Geçelim Zeytinburnu’na.. Mahkemenin tıraşlanması kararı verdiği, tarihi yarımadanın siluetini bozan kuleler betonlaşma değil mi?

Ataköy’e uzanalım.. Eskiden Ataköy sahilinde C moteller vardı.. Halkın doğrudan denizle teması yoktu ama hiç olmazsa ağaçlar arasında iki katlı binalar görüntü kirliliği yaratmazdı.. Şimdi o alanlara devasa oteller dikiliyor.. Denizin dibine.. Ataköy’ün rüzgarını kesecek, Ataköy’ün güneşini kapatacak büyüklükte..

Mecidiyeköy’e uzanalım.. Mecidiyeköy-Maslak arasını defalarca konu ettim.. Gökdelenden geçilmiyor.. Nefes alacak bir karış alan bırakılmadı.. İnsanlar çıksın, çoluğunu çocuğunu gezdirsin, güneşlensin, hava alsın, nefes alsın diye tek bir park yapılmadı..

TEM’e çıkalım.. Eskiden, eskiden dediğim altı yedi yıl, on yıl önce otoyol bomboş arazilerin arasından akardı.. Şimdi sitelerin içinden geçiyor.. Gişelere yaklaşınca (tabii yaklaşabilirseniz) devasa binalar insanın üzerine üzerine geliyor..

Maltepe sahiline bakın.. Kaderi Yenikapı’yla aynı.. Deniz dolduruldu, üzerine beton döküldü.. Her boşluk; bina, bina, bina.. Sabiha Gökçen’e inen bir uçağa binin o bölgenin nasıl betonlaştığını görürsünüz..

Kaynak: Mevcut Yazının Devamı İçin Tıklayınız…
Stockings porn