Buğday mı yenir, kömür mü?

Mehveş EVİN:

1339241790-mehves


Türkiye’nin buğday ambarı Karapınar’da termik santral kurulacak.

Maalesef Karapınar’da, Türkiye’nin Afşin’den sonraki en büyük linyit kömürü sahası tespit edildi.

Maalesef diyorum, çünkü kazancı kağıt üzerindeki rakamlardan ibaret sananların aksine bu keşif, hem bölge hem de Türkiye için felaket demek…

Yıllardır bölgede çalışan, yanlış tarım uygulamalarını değiştirmeye çalışan TEMA, bu defa termik santralin yol açacağı zararları raporlaştırdı.

Karapınar’ın önemi şu: Termik santral, sadece insan sağlığını bozmakla kalmayacak. Dünyada ekolojik açıdan en önemli 200 alandan biri olarak gösterilen, Türkiye’nin “buğday ambarı”nda tarımı imkansız hale getirecek.

TEMA, termik santral planının durdurulmasını ve bölgede sürdürülebilir tarım politikasının uygulanmasını öneriyor. Enerjiyi çevre ve insan dostu yöntemlerle elde etmek mümkün.

Bölgedeki mera bitkileri, kuraklığa dayanıklı türler. Japonların bölgeye ilgi göstermesi, sürdürülebilir tarım modeli için yatırım yapması boşuna değil! Yakın gelecekte iklim değişikliğiyle oluşabilecek kuraklıkta Karapınar, hayvan besiciliği için genetik kaynak olacak özelliklere sahip.

Tarımın ve hayvancılığın devamlılığı ile gıda güvenliğini sağlayacak tek şey, kuraklığa dayanıklı bitkilerin oluşturduğu gen havuzunun korunması.

Kaynak: Mevcut Yazının Devamı İçin Tıklayınız…
Stockings porn