Gala Gölü

Melis ALPHAN:

55ea09f7f018fbaf44942455


Edirne’nin Enez ve İpsala ilçeleri arasında yer alan, Gala ve Pamuklu göllerini kapsayan 3 bin 90 hektar sulak, 3 bin hektar ormanlık alan 2005’te Gala Gölü Milli Parkı ilan edildi.

46’sı yerli, 27’si kış göçmeni, 90’ı yaz göçmeni olmak üzere Gala Gölü’nde toplam 163 kuş türü yaşıyor.

Özellikle tepeli pelikan, bayağı aynak ve küçük karabatak gibi nesli çok azalmış türleri barındırması buranın önemini artırıyor.

Neticede, Gala Gölü ile Meriç deltaları çok büyük bir ekolojik öneme sahip ve yok olmaya yüz tutmuş koruma altındaki türlerin yüzde 30’unu barındırıyor.

Geçtiğimiz günlerde havaların soğumasıyla beraber bölgeye sığınan yaban hayvanlarını avlamak üzere silahını kapıp gelen avcılar yüzlerce hayvanı öldürerek bir katliama imza attılar.

11 Aralık’ta Enez Kaymakamı İhsan Ayrancı ile Enez Jandarma Komutanlığı ekipleri, gümelerin yıkımı için görevlendirilmiş 8 kişilik ekiple birlikte bölgeye geldi. İpsala yolu üzerinde bulunan av evleri denetlendi ve çevre kirliliği yarattığı tespit edilen yapılara Çevre Kanunu’nu muhalefetten cezai yaptırım uygulandı. Milli parkta yasak şekilde avlananlara bir gecede 40 bin TL ceza kesildi.

Durumu haber alıp bölgeye gelen avcılardan bazıları kaymakamı “Vali’ye telefon ettireceğiz, size Vali’den talimat verdireceğiz, gümeleri imha edemeyeceksiniz” diye tehdit etti.

Ayrancı geri adım atmak şöyle dursun, çoğunluğu bölge dışından gelen kaçak avcılara karşı mücadele başlattıklarını belirtti.

Edirne Valiliği Enez Kaymakamlığı’nın doğayı, ekosistemi ve toplum sağlığını korumak için görev bilinci ve ahlakıyla yaptığı bu çalışma diğerlerine de örnek olmalı.

Kaynak: Mevcut Yazının Devamı İçin Tıklayınız…
Stockings porn