Bizi sıcak ve kurak bir yıl daha mı bekliyor?

Prof. Dr. Mikdat KADIOĞLU:

922276_detay


2013 yılı mart ayında güneş lekelerinin sayısı zirve yapacağı için sıcak bir yaz hayal etmiştik. Dünyadan bakınca güneşin üzerinde siyah lekeler olarak görülen patlamaların sayısı son 11 yılın en yüksek noktasına çıktı ama hava yine sürprizlerle doluydu. Önce South East European Virtual Climate Change Center (SEEVCCC) olarak bilinen merkezin iklim analizlerine bakalım.

2012-13 kışının son iki ayı ve 2013 yılının ilk ayında Türkiye’nin neredeyse her tarafında hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde geçti. Karadeniz kıyılarıyla beraber Sinop civarı şiddetli olmak üzere kurak bir kuşak güneye doğru Akdeniz’e inerek neredeyse ülkemizi yağışlı ve kurak şeklinde ikiye böldü.

Mart ayında Karadeniz bölgesi mevsim normallerinin üzerinde yağış almasına rağmen ilkbaharın geri kalanında ve yazın başında kuraklıkla karşı karşıya kaldı. Ordu ve Giresun’da kuraklık nedeniyle çiftçiler yağmur duasına çıktı, fındık beklenen rekolteye ulaşamadı.

Yaz aylarında sıcak yaz mevsimi beklentilerinin aksine hava sıcaklıkları büyük ölçüde mevsim normallerinde oldu. Yaz aylarında kuraklık ise neredeyse tüm Anadolu’da arttı. Sonbaharın başında mevsim normallerinde olan hava sıcaklıkları ekim ayında kıyılar hariç neredeyse her yerde mevsim normallerinin altına düştü.

2013-14 kışının başında da Karadeniz ve Akdeniz kıyıları hariç Türkiye’nin batısında şiddetli olmak üzere kuraklığın etkisinde girdik. Bu durumda, İstanbul’da barajlardaki su seviyesinin düşmesi bariz bir hal aldı ve Nasreddin Hoca’nın maya çaldığı göl bile kurudu. Yağmurla beslenemeyen Sapanca Gölü’ndeki su seviyesi de endüstriyel kullanımın artması nedeniyle son 7 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Kaynak: Mevcut Yazının Devamı İçin Tıklayınız…
Stockings porn