Avrupa’nın ormanları nefes alamıyor!

Avrupa’nın yaşlanan ormanlarının karbondioksit emme kapasitesinin doyma noktasına yaklaştığı ve bunun da kıta için bir tehlike oluşturduğu belirtildi.

Küresel ısımnaya karşı en önemli savunma dünyadaki yeşil alanlatrın korunması. Ancak Avrupa’da ormanların yaşlandığı ve bunun da küresel ısınmaya karşı savunma sisteminde bir tehlike anlamına geldiği belirtildi.

Uzmanlara göre Avrupa ormanları karbondioksit emme kapasitelerinde doyma noktasına geliyor. İspanya’dan başlayıp İsveç’e kadar uzanan ormanalrın gittikçe yaşlandığını belirten uzmanlar, ağaçların daha az karbondioksit emdiğini kaydetti. Böylelikle dünyada hava sıcaklıkları artıyor, deniz seviyeleri yükseliyor ve sıcak hava dalgaları ve sellerin artış göstermesine sebep oluyor.

Nature Climate Change dergisinde yer alan rapora göre ağaçlar artık çok daha fazla yangın, fırtına ve böcek saldırı tehdidine açık hale geliyor. Kıtanın bazı bölgelerinde ağaç kesimlerinin başladığı ifade eden uzmanlar, fabrika, enerji tesisleri, motorlu araçlardan çıkan karbondioksitin aynı oranda emilemeyeceğine dikkat çekti. Uzmanlara göre halihazırda ormanlar Avrupa’da yüzde 10 emisyon yapıyor. Dergide yer alan raporda eğer orman yönetimi ve politikası yeniden gözden geçirilmezse tehlikernin çok yakında başgöstereceği belirtildi.

Avrupa yeşil bir kıta olarak bilinmesine rağmen 2005 yılından beri ağaçların yaşlanmasından dolayı ormanların büyümesinin yavaşladığı belirtildi. Ağaçlar havadan gaz emip, kendi gövde, kök ve dallarında karbona çeviriyor. Emme olayı azalırsa yaşlanıyor ve öldüğünde ve çürüdüğünde depıolanmış karbon salgılıyor.

Kaynak :Ve Teknoloji

Haberin Devamı:http://www.veteknoloji.com/avrupa-nin-ormanlari-nefes-alamiyor-66499–0.html

Stockings porn