Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi

37. Dünya Mirası Komitesi Toplantısı, 16-27 Haziran tarihleri arasında Kamboçya’nın Phnom Penh şehrinde gerçekleştirildi.

UNESCO tarafından 1972 yılında kabul edilen Dünya Doğal ve Kültürel Mirası Sözleşmesi kapsamında, dünyanın her yerinde, insanlık için üstün evrensel değer taşıyan kültürel ve doğal mirasın tanımlanması, muhafaza edilmesi ve korunması amaçlanmaktadır.

Ülkelerin, üstün evrensel değere sahip olduğuna inandıkları kültürel ve doğal varlıklarına dair hazırladıkları ve gelecekte gerçekleştirilen komite toplantılarında asıl listeye alınmaları hedeflenen adaylıkların işleme alınarak kabul edildiği, halihazırda 172 ülkeden sunulan toplam 1583 kültürel, doğal ve karma varlığın yer aldığı Dünya Doğal ve Kültürel Mirası Geçici Listesi’nde ülkemizin, 21 Haziran 2013 tarihinde listeye kabul edilen dört yeni mirasıyla (Laodikeia Antik Kenti (Denizli), Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi (Ankara-Konya-Aksaray) ,Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüsleri (Manisa) ,Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri) birlikte, aşağıda yer alan 41 mirası bulunmaktadır:

Listeye yeni eklenen miraslarımız arasında yer alan Tuz Gölü, Geçici listeye giren ilk doğal mirasımız olma özelliğini kazanmıştır. Bilindiği üzere, UNESCO Dünya Mirası Listeleri’nde yer alan miraslar, kültürel, doğal ve her iki değere de sahip olan karma alanlar şeklinde tanımlanmakta ve listede yer bulmaktadır

Kaynak :UNESCO

Haberin Devamı:http://unesco.org.tr/dokumanlar/duyurular/4_miras.pdf

Stockings porn