Baraj ortasında duran leylek yuvası

Yavru kuşların uçabilecek düzeye gelebilmesi amacıyla, Tatar Barajı’nda su seviyesinin yükselmemesi için, aynı Peri Çayı üzerinde bulunan 2 barajda 20 gün süreyle elektrik üretimine ara verilerek, baraj kapakları kapatıldı. 3 leylek ve leylek yuvası içinde barınan çok sayıda serçe kuşu için yaklaşık 20 milyon liralık elektrik üretiminden vazgeçildi.

Obuzbaşı Köyü’nde iki leylek, her yıl kullandıkları yuvalarında bu yıl kuluçkaya yattı. Leyleklerin 3 yavru ile birlikte kaldıkları yuvalarının, Peri Çayı üzerindeki Tatar HES Baraj Gölü’nde tutulan su seviyesinin yükselmesiyle birlikte yok olacağı görüldü. 3 yavru leyleğin kaldığı yuvanın su altında kalacağının anlaşılması üzerine Obuzbaşı Köyü Muhtarı Mustafa Şimşek, durumu Tunceli Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne bildirdi. Tunceli Doğa Koruma Şefliği, Tatar HES ve Baraj yetkilileri ile temasa geçerek, yardım istedi. Ancak, bu istek karşılık bulmadı.

Sular, Obuzbaşı Köyü’nü tamamen su altına alırken, baraj suları, köy yakınında bulunan ve yuvanın bulunduğu elektrik direğinin yarısına ulaştı. Bunun üzerine Malatya’da bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü devreye girdi. 3 leyleğin ve çok sayıda serçenin kaldığı yuvanın kurtulması amacıyla, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bilgi verildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 3 leylek yavrusu ile onlarca serçelerin kaldığı yuvanın kurtarılması amacıyla, Peri Çayı üzerinde kurulu bulunan Özlüce ve Seyrantepe Barajları’nı işleten şirket yetkililerini ile görüşerek, destek istedi. İki barajı işleten şirket yetkilileri, Bakan Eroğlu’nun ricasını kabul ederek, leyleklerin uçabilecekleri hesaplanan 15 Temmuz tarihine kadar Tarar Barajında su seviyesi yükselmemesi için baraj kapaklarını kapattı.

Bu tarihe kadar gerekli gelişimi sağlayarak yuvadan uçacak leylek ve serçelerin yuvalarını terk etmesinden sonra, Doğa Koruma memurları, yuvayı yerinden alarak, gelecek yıl leyleklerin tekrar kalmaları için yakın yere taşıyacak. Yaklaşık 20 gün boyunca elektrik üretmeyip baraj kapaklarını kapalı tutacak Seyrantepe ile Özlüce HES ve barajlarında, 3 leylek yavrusu ile çok sayıda serçenin kurtulması için 20 milyon lirayı aşan bir fedakarlık yapıldığı belirtildi.

Obuzbaşı Köyü’ne gelerek sular altında kalacak leylek yuvasını ve alınan tedbirleri yerinde inceleyen Doğa Koruma ve Milli Parklar Malatya Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, doğal hayatın devamı ve yaban hayatının korunması için her türlüğü fedekarlığın yapıldığını ve bu çalışmanın dünya çapında bir örnek oluşturduğunu söyledi.

Kaynak :Radikal Gazetesi

Haberin Devamı:http://www.radikal.com.tr/turkiye/baraj_ortasinda_duran_leylek_yuvasi_icin_elektrik_uretimi_20_gun_duracak-1139947

Stockings porn

Baraj ortasında duran leylek yuvası” için bir yorum

  • 02 Temmuz 2013 tarihinde, saat 00:00
    Permalink

    Ahmet bey : düzeltmeyi yaptık. uayrınız için teşekkürler. Şimdiki fotoğraf doğru mudur ??

Yorumlar kapatıldı.