Erozyon Kontrol Çalışmalarında Büyük Mesafe Alındı

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, erozyon kontrol çalışmalarında 2011 yılında ulaşılan 65 bin hektarlık ülke tarihi rekorunun 2012 yılında 70 bin hektar ile kırılacağını bildirdi.

2011 yılında 65 bin hektar alanda erozyon kontrol çalışması yapılarak, ülke tarihinin en yüksek rakamına ulaşıldığını kaydeden Prof. Dr. Eroğlu, 2012 yılında 70 bin hektar ile bu rekorun da kırılacağını söyledi.

Küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin neticesi olarak gerçekleşen mevsimlik ve yıllık yağış toplamlarında nispi değişkenlik ve artışların görüleceğini vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, bu yağışların neticesinde oluşacak sel ve taşkınları önlemek için sele sebep olan havzaları belirlediklerini söyledi. Sel havzalarının bütün olarak ele alınarak, tedbirler alındığını ve erozyon kontrol çalışmaları yapıldığını belirten Prof. Dr. Eroğlu, “Bu çalışmalarla yüzey akışları yavaşlamakta, akışa geçen yağış alt havzaya daha geç ulaşmakta ve aynı zamanda toprak erozyonunu da önlemektedir dedi.

Doğu Anadolu Bölgesinin mera alanları bakımından çok zengin bir bölge olduğunu söyleyen Prof. Dr. Eroğlu, vasfı bozulmuş, erozyona maruz mera alanlarının ani yağışlar neticesinde yüzey akışlarını yavaşlatamadığını bunun neticesinde havzanın alt kısımlarında bulunan yerleşim yerlerinin sel ve taşkınlara maruz kaldığını, aynı zamanda meraların zarar gördüğünü ifade etti.

Teraslama yapılan mera alanlarının 2 yıl korunduktan sonra tekrar otlatmaya açıldığını ve bu alanlardaki ot veriminin çok yüksek olduğunun görüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, böylece hayvancılığa da katkı sağlandığını belirtti.

Kaynak :Orman ve Su İşleri Bak.

Haberin Devamı:

Stockings porn