Grönland Tükeniyor, Biz Tehlikenin Farkındayız!

Grönland’ın yüzey tabakasının Yüzde 97’si 4 günde Eridi

NASA, Grönland’ın 8 Temmuz’da ve 12 Temmuz’da uzaydan çekilmiş fotoğraflarını yayınladı. Fotoğraflar, Grönland’ın yüzey tabakasındaki %40 oranındaki erimenin 4 günde %97 oranına yükseldiğini gösteriyor. Bu erime “öngörülemeyen” boyutlarda ve hızda gerçekleşti! NASA yetkilisi Son Nghiem “O kadar şaşırtıcıydı ki sonucu ilk sorgulayan ben oldum; bu gerçek miydi yoksa veride bir hata mı vardı?” sözleriyle bulguların kendisinde yarattığı şoku özetliyor.Bilim insanları, Grönland’ın yüzeyindeki tabakanın bugüne kadar en fazla %55’lik bir alanının eridiğini ve %97 oranında erimenin tarihte ilk defa meydana geldiğini söylüyorlar. Üstelik bu durum, yıllık 3 mm ortalamasında gerçekleşen deniz seviyesi yükselmesini ciddi şekilde hızlandırabilir.

Grönland’daki erimenin yanı sıra, ABD’de yaşanan kuraklık, orman yangınları, muson yağmurlarının sebep olduğu ölümler, Türkiye’de boğuştuğumuz aşırı sıcaklar ve hatta geçtiğimiz haftalarda Samsun’da ve Sinop’ta yaşanan seller; iklim değişikliğinin etkilerinin şimdi ve her yerde yaşanmakta olduğunu kanıtlıyor.İklim felaketini geri dönülemez noktaya gelmeden önce acilen durdurmak için şimdi harekete geçilmesi gerekiyor!

Ancak, hükümetler harekete geçmek yerine iklim değişikliği konusunda yeterli önlemleri almayarak geri dönülemez süreçleri hazırlıyorlar. Bilim insanlarının iklim değişikliğinin ana nedeni olarak gösterdikleri fosil yakıtlara olan bağımlığımız bu kaçınılmaz sonu hızlandırıyor. Örneğin, iklim değişikliğine sebep olan karbondioksit salımlarının üçte biri kömür kullanımından kaynaklanırken; dünyada hala birincil elektrik ihtiyacının %43’ünü kömür karşılıyor ve her yıl yüzlerce yeni kömürlü termik santral planı endüstriye giriş yapıyor. Türkiye de şu an 23 kömür santralini inşaa ediyor, 1 kömür santrali için lisans verme aşamasında ve 27 kömür santrali de lisans başvurusunu almış durumda. Bu durumda, mevcut 51 kömürlü termik santral projesiyle Türkiye iklim değişikliğine çözüm değil, sebep olmaya devam ediyor.

Kaynak :Yesil Bilgi Platformu

Haberin Devamı:http://www.yesilbilgi.org/gronland-tukeniyor-biz-tehlikenin-farkindayiz.aspx

Stockings porn