GAP’ta yenilenebilir enerji organik tarıma hayat verecek

Güneşlenme gün sayısının en yüksek olduğu illerin başında gelen GAP’ın merkezi konumundaki Şanlıurfa’da, son yıllarda güneş enerjisinin kullanımına yönelik çalışmalar arttı.

Türkiye’de güneşlenme gün sayısının en yüksek olduğu illerin başında gelen, GAP’ın merkezi konumundaki Şanlıurfa’da, son yıllarda güneş enerjisinin kullanımına yönelik çalışmalar arttı. GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, yaptığı açıklamada, son teşvik politikalarıyla birlikte bölgede güneş paneli ve güneş enerjisiyle çalışan pompaların kullanımını sağlayabilecek firmaların yatırım yapmak istediğini belirtti. Bölgenin özellikle kullandığı enerjinin büyük kısmını sulamaya ayırdığına dikkati çeken Karahocagil, güneş enerjisinin sulamada da kullanılması halinde bölgenin Türkiye ekonomisine ciddi değer katacağını ifade etti.

GAP’ta sıfır karbondioksit salınımlı bir büyümeyi ve kalkınmayı hedeflediklerini dile getiren Karahocagil, şunları kaydetti: ‘Biz hem bölgenin kalkınmasını hem de çevre bilinci içerisinde, çevreye zarar vermeden kalkınmayı hedefliyoruz. Kısa zamanda bunun meyvelerini göreceğiz. Hem yenilenebilir enerji hem organik tarım çalışmalarıyla bu alanda karbondioksit salınımını en aza indiren bölgelerden biri olacağız’

Dünyada önde gelen bölgeler arasında

Harran Üniversitesi (HRÜ) Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Yeşilata da bölgenin, yenilenebilir enerji potansiyeli açısından çok zengin olduğunu belirterek, bu açıdan Türkiye’de açık ara birinci sırada, dünyada ise ön sıralarda yer aldığını söyledi. Güneş enerjisi uygulamaları açısından bölgenin tüm illerinin her türlü teknolojiyi bünyesinde barındırabileceğini ifade eden Yeşilata, bu potansiyelin kullanılması amacıyla Kalkınma Bakanlığı yatırım programına alınan GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi’nin (YENEV) kısa süre içerisinde kurulacağını bildirdi. Prof. Dr. Yeşilata, merkezin öncelikli kullanacağı teknolojilerden birinin de güneş enerjisi olduğunu belirterek, destekleyici diğer sektörlerle de ilgili uluslararası çapta araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılacağını sözlerine ekledi.

Kaynak :Yesil Bilgi Platformu

Haberin Devamı:http://www.yesilbilgi.org/gapta-yenilenebilir-enerji-organik-tarima-hayat-verecek.aspx

Stockings porn