Ergene Nehri kurbağaları bile zehirledi

Edirne’de kimyasal su kirliliğinin Ergene havzasında yaşayan kara kurbağaları üzerine etkileri konusunda yapılan araştırmada, Ergene Nehri’nde kirli bölgeden alınan kurbağaların biyokimyasal değişikliğe uğradığı tespit edildi.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kaya, uzunluğu 194 kilometre olan Ergene Nehri’nde sanayi atıklarından kaynaklanan büyük bir çevre tahribatı yaşandığını ifade ederek, nehirdeki bu kirlenmenin canlı yaşamına büyük zararlar verdiğini kaydetti.

Ergene Nehri’nde kimyasal su kirliliğinin kara kurbağaları üzerindeki etkileri araştırdıklarını dile getiren Kaya, ‘Ova kurbağalarını kullandığımız bu araştırmada, Ergene Nehri’nin temiz kısmı olan başlangıç kısmından 10 adet, kirli olduğunu tahmin ettiğimiz ve sanayinin çok yoğun olduğu Çorlu sınırları içindeki bir istasyondan 10 adet kurbağa topladık. Kurbağaların karaciğer enzimleri, antioksidan savunma sistemi enzimleri, protein ve glikojen miktarı gibi parametreler araştırılarak kirlilikle ilişkilendirirdik’ dedi.

Kaynak :Cumhuriyet Gazetesi

Haberin Devamı:http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=347722

Stockings porn