Endüstriyel Ağaç sektörü

Vahap Munyar:

profile_200

 

 

 


Nihat Gökyiğit, 8-10yıl kadar önce şu an onursal başkanı olduğu TEMA Vakfın’da şu projeyi gündeme getirdi :

Türkiye’de yıllık ağaç tüketimi 35milyon metreküp. Bunun yarısı resmi izinlerle ormanlarımızdan karşılanıyor. Kalanı kaçak kesim ve ithalattan karşılanıyor.Böyle giderse ülkemizde orman kalmayacak. Türkiye’de endüstriyel ağaç yetiştirme konusunda örnek olacak adımlar atmamız gerek.

Nihat Gökyiğit, bir bölümü ağaç ürünleri sektöründe faaliyet gösteren toplam 100 kadar işadamı ve şirket yöneticisni davet etti. Onlara Türkiye’de endüstriyel ağaç üretimine girilmesinin gereğini anlatıp, planını paylaştı.

Gökyiğit’in çağrısına o gün 22 kişiden Hazırız yanıtı çıktı. Kollar sıvandı, şimdilerde 7,8 milyon TL sermayeye ulaşan Endüstriyel Ağaç Tarımı ENAT AŞ kuruluş çalışmarına başlandı.

Şirket ilk fidan dikimlerine Bursa Karacabey’de girişti. 7 yılda 1,2 milyon adet fidan dikildi. Şirketin ortaklarının sayısıda bu dönemde 35’e çıktı.

Nihat Gökyiğit, Orman Bakanlığının geçmişte endüstriyel ağaç üretimine dönük pilot çalışmalar yaptırdığını vurgulayıp, ekledi: Biz bu işe girereken Çevre ve Orman Bakanlığı’mızın çok desteğini gördük.

Arazi ve tohum-fidan belirleme konusunda dünyadaki örnekleri inceledik.

Nihat Gökyiğit, karbon emisyonu ve kğresel ısınmaya karşı en etkili çare yeşil örtüyü korumak ve genişletmek. Ağaç yetiştirme ve ağaç tarımı yapmak, ekonomiye olduğu kadar çevre hizmet etmek ve sosyal sorumluluğa duyarlı olmak demektir.

Bu işe kendini adayan Nihat Gökyiğit’e kulak vermek, projenin daha da büyümesi için önlerini açmak gerekmezmi?

 
Stockings porn