Çekirge

Mikdat KADIOĞLU:

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu

 

 

 


Öyle bir canlıdır ki karabulut gibi çöker, herşeyi yiyip bitirir. Afetler unutulduğu anlarda ortaya çıktığı için bu afeti bir hatırlatayım dedim.

Neden oldukları afet ise uluslararası problem haline gelişmiştir. Bulutları radarla gözlenir ve uçaklarla onlardan çalışılır.

Aslında tek tek zehirsiz ve zararsız canlılardır.

Çöl çekirgeleri Asya ve Afrika çöllerinin kıyısında yetişir. Büyük bir çekirge sürüsü 100milyar çekirgeden oluşabilir ve 1000 kilometre karelik bir alanı kaplayabilir. Bir ay içinde 3500 kilometre yol alabilir. Her bir çekirge günde kendi ağırlığı kadar ot yediğine göre, büyük bir çekirge sürüsü bir günde 100 bin ton bitki tüketebilir.

Adana civarına yerleşen bir alçak basınç merkezi bazen çöllerden toz ve kum bazen de çekirgeleri Güneydoğu Anadolu’ya getirebilir. Temmuzdan itibaren Hamsin ve Sam yeli olarak adlandırılan güneyli rüzgarlar ülkemizde esmeye başlar. Yani çöl çekirgelerinin Türkiye’ye taşınma ihtimali bugünlerde biraz artmaktadır. Her halde .ekirge sürülerinin geçtiği yerlerde kıtlık oluştuğu ve onlarla doğru bir şekilde mücadele edilmezse insanların da ölebileceğini söylemek gerekmez.

Bu yüzden FAO, Türkiyedahil bir çok ülke için hava şartlarına bağlı olarak aylık Çöl Çekirgsi tahminleri yapıyor.

Buna da biraz olsun dikkat edelim lütfen.
Stockings porn