Nükleer santrale niye evet, niye hayır?

Abbas Güçlü:

_SuqSmw6

 

 

 


Türkiye’nin onlarca sorunu var. Ama sanki en önemlilerinden, hatta en önemlisi enerji. Her yıl on milyarlarca dolar doğalgaza, petrole ve diğer enerji kaynaklarına gidiyor. Cari açığın en önemli nedeni de yine enerji. Tıpkı büyümenin önündeki en büyük engel gibi!

Ama bu durum kimin umurunda ve kamuoyunun ne kadar ilgisini çekiyor? Hükümetin nükleer santraller konusundaki kararlılığı ve ona olan tepkiler olmasa, bu konudaki gelişmelerden hiç haberdar olmayacağız.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ndeki Genç Bakış’ta, önceki gece bu konuyu ele aldık.

İşte programdan satır başları:

EVET TAKIMI: – Enerji bir ülkenin geleceğini ilgilendirir. Elektrik olmadan yaşam olmaz. Dağ başında tavuk yetiştirip, kuyudan su çekerek yaşamanın devri geçti. Her şey elektriğe bağlı.

– Nükleer enerji Türkiye için bir zorunluluk. Enerji ihtiyacı her sene büyüyor. Çok fazla alternatifimiz yok. Kömürü istemiyoruz, doğalgazdan herkes şikâyetçi. HES’lere de herkes karşı. Rüzgâr ve güneş enerjisinin hepsini kullansak dahi ihtiyacımızı karşılayamayız.
– KYOTO Protokolü’nde bahsedilen gazların salınımı açısından en temiz, sürekli ve yüksek verimli bir enerji kaynağına ihtiyacımız var. Bu da nükleer santral.

– Şubat ayında TEİAŞ’ın elektrik santralleri birkaç dakikalığına devre dışı olduğu için o gün o saatte arz talep dengesi bozuldu. Devreye girecek yedek santral bulunamadı ve birkaç dakika yüksek fiyatlı enerji santralinin elektriği kullanıldı. Eğer bir nükleer santral olsa bunlar olmazdı.

– Nükleer santral ile 22 milyar dolar döviz rezervi gelecek ve cebimizden 5 lira çıkmayacak.

 
Stockings porn