Biz de baraj isterük

Ege Cansen:

Ege_Cansen_portfolio

 

 

 


Hidroelektrik santrallare kısacası HESlere niçin karşı çıkılıyor anlamıyorum.

Ben ise, HES inşa edilmesine uygun akarsuları ve vadileri olan yörelerde yaşayanlar ve onları örgütlemeyi vazife bilenlerin Bizde HES isterük diye gösteriler tertip etmesini bekliyorum.

Halbuki tam tersi oluyor. HES inşası olan her yerde HES istemezük toplantı ve yürüyüşleri yapılıyor. İşin daha ilginç yanı yazılı ve görsel basının yüzde doksanı da bu gösteri ve yürüyüşleri çok olumlu ve sorumlu eylemler olarak kamuoyuna yansıtıyor.

HESLER SU TÜKETMEZ : HESlere karşı olanların en sık dile getirdikleri iddia HES’lerin kendini besleyen ırmağın suyunu tüketeceğidir. Hidroelektrik santralların arkasında bir baraj gölü oluşur. Bu gölde biriken sular, yüksekten düşürülerek elektrik üreten türbinleri çevirir. Üzerindeki enerjiyi boşaltan su kısa bir mesafe sonra doğal yatağından akmaya devam ederek denizine kavuşur. Su değirmeni ne kadar su tüketirse HES de o kadar su tüketir.

İkinci iddia HES’in doğal güzelliğ yok ettiği, etrafındaki bitki ve hayvan türlerini bilhassa akarsularda yaşayan akarsularda yaşayan balıkların neslini kuruttuğudur. HES daha doğrusu onu besleyen baraj gölü, netice de yapay da olsa bir göldür. Göllerin etrafı esasen yeşil değilse, bir sğre sonra insan eliyle veya doğal olarak yeşillenir. Akarsularda yaşayan balıklar göllerde daha kolay yaşar.

HESler nasıl Sevdirilir ?

HES’lere karşı çıkmak her nekadar gayrı iktisadi olursa olsun, netice itibarıyla böyle bir beşeri tepki vardır. Benim aklıma iki çare geliyor. Birincisi, HES bittikten sonra çevrenin nasıl ne şekil alacağı bir maketle tepit edilmelidir. Bu maket sanal ortamda da yaratılabilir ve internetten yayınlanabilir.

 
Stockings porn