KKKTC Su Temini Projesi

Akdeniz üzerinde Deniz Altına Askıda Döşenecek Boru Hattı ile bir su köprüsü kurularak KKTC’ye su götürülecek.

Türkiye tarafından yıllarca KKTC’ye balon ve tankerlerle su götürüldü ancak iklim şartlarının elvermediği durumlarda su sıkıntısı şiddetleniyordu. KKTC’nin su ihtiyacını karşılamak maksadıyla daha önce Kıbrıs Güzelyurt Derivasyon Projesi, Soğuksu Yükleme ve Kumköy Boşaltma Tesisleri, Kumköy-Serhatköy Terfi Hattı gibi bazı projeler yürütülmüştür. Ancak Kıbrıs’ın asırlık rüyasını gerçeğe dönüştürecek olan asıl çalışma KKTC Su Temini Projesidir.

Dünya’da ilk kez uygulanacak deniz boru hattı ile adaya su sağlayacak KKTC Su Temini Projesi çerçevesinde 2 adet baraj, toplam 107 km boru hattı ile 2 adet terfi merkezi inşa edilecektir.

Proje 4 bölümünden oluşmaktadır.

Projede Dünya’da bir ilk gerçekleştirilerek Alaköprü Barajı’ndan alınacak su, 80 km uzunluktaki deniz boru hattı ile ve deniz yüzeyinden 250 m derinlikte askıdaki bir boru hattı vasıtasıyla Girne yakınlarında yapılacak olan Geçitköy Barajı’na aktarılacaktır.

Deniz tabanı üzerine döşenecek borular, deniz yüzeyinde gemiler vasıtasıyla birleştirildikten sonra deniz suyu ile doldurularak deniz tabanına batırılacaktır. Deniz içinden geçecek borulara 134 adet askı yapılacaktır. Deniz altına yerleştirilecek borular akıllı boru olup, bu borulara takılacak verici ve sensörler sayesinde muhtemel hasarlar önceden tespit edilip müdahaleler zamanında yapılabilecektir.

KKTC’nin verimli topraklarına, anavatan Türkiye’den hayat suyu götürmenin pek çok hükümetin hayali olduğunu ancak 40 yıldır bir slogan olarak kaldığını hatırlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çok orijinal bir proje hazırladık. Boruları denizin tabanına döşemiyoruz, çünkü çok derin olduğundan su basıncına dayanacak boru yok. Onun için boruları yerin 250 metre aşağısından, denizin içinden askıda götürüyoruz. Dünyada ilk defa uygulanacak yüzer sistem bizim teknolojimiz diye konuştu.

KKTC’ye yılda 75 milyon m3 su taşıyacak projenin gerçekleşmesi ile hem içme ve kullanma suyu temin edilerek KKTC’nin 50 yıllık su ihtiyacı karşılanacak; hem de adanın en büyük ovalarından biri olan ancak kuraklıktan verimli kullanılamayan Meserya Ovası’nda yaklaşık 50 bin dekar alan sulanacaktır.

Kaynak :Orman ve Su İşleri Bak.

Haberin Devamı:

Stockings porn