Aspirin kansere çare olabilir

Oxford Üniversitesi bilim insanları, kalp hastalıklarına karşı Aspirin tedavisini araştırırken, başka ilginç ve umut verici bir sonuçla karşılaştılar

Araştırmaya katılan tam 77 bin hastanın verileri incelendiğinde, her gün düşük dozda Aspirin kullananlarda kanserden ölüm ve kansere yakalanma risklerinin önemli ölçüde azaldığı saptandı. Araştırmaya göre, üç yıl boyunca, günde 75 ila 300 miligram Aspirin alınması, kanser vakalarını dörtte bir azaltıyor. Ayrıca Aspirin, kanser oluşumu riskini azaltmakla kalmıyor, kanserin vücuda yayılmasını da önleyebiliyor.

Aspirin dozu beş yıllık kullanım boyunca 300 miligramdan fazla olduğunda, kanserden ölüm riski yüzde 15 azalıyor. Kullanım süresi beş yılın üzerine çıktığında, risk yüzde 37 azalıyor.

Aspirin kullananlarda, 6.5 yıl sonra kanserin metastas yapma riskinin de yüzde 36 daha düşük olduğu görüldü. Özellikle bağırsak gibi lokal kanserlerde bu risk yüzde 74’e kadar geriliyor. Ayrıca günlük Aspirin kullanan kanser hastalarında, lösemi gibi kan kanserleri dışında tümörle bağlantılı kanserden ölüm yüzde 35 azalıyor.

Üçüncü bir araştırma ise düzenli Aspirin kullanımının bağırsak, yemek borusu ve meme kanseri gibi hastalıklara yakalanma olasılığını da azalttığı belirlendi.

Kaynak :Hurriyet Gazetesi

Haberin Devamı:http://www.hurriyet.com.tr/planet/20177460.asp

Stockings porn