İklim Dehşeti

Derya SAZAK:

derya-sazak-mediacat-mart-2014-soylesi-0

 

 

 


Kuzey Avrupa ve Türkiye bu yıl buz kesti. 30-40 yıldır görülmemiş kar yağdı.

Kimi araştırmacılar bu durumun küresel ısınma iddialarını boşa çıkardığını savundular. Oysa soğuma ısınmanın bir sonucu olarak değerlendiriliyor. Bu da iklim dengesini bozarak sert doğa olayları yaşanmasına yol açıyor.

Sabancı Üniversitesi Uluslararası İklim ve Enerji Merkezi’nin düzenlediği toplantıda iklim dehşeti masaya yatırıldı. Cenevre’deki Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Dr. Fatih Birol, 2035’te 6 derecelik ısınmanın dünyayı yaşanmaz kılacağını anlattı.

2017’ye gelindiğinde 2 derecelik ısınma eşiği aşılıyor. Ve sürdürülebilir bir yaşam için karbon emisyonu kotasının yüzde 80’i doluyor.

Dr. Fatih Birol’un sunumundan aktaralım:

’Nükleer enerji iklim değişikliği konusunda çözüm oluşturabilecek bir araçken Fukuşima sonrasında birçok ülkenin nükleer konusunda kaygıları arttı. Japonya, Fransa ve Almanya, nükleer enerjinin geleceğini tartışıyor.

2010’da karbon emisyonları rekor düzeye ulaştı. Bu tarihin en üst noktası. Ülkeleri yönetenler bir araya geldiklerinde sorunun farkında gözüküyorlar, enerji verimliliği üzerinde duruyorlar. Fakat enerji verimliliği her yıl yüzde 1 azalıyor. Bu da daha fazla kaynak tüketimidir.

Durum böyleyken özellikle Avrupa’nın enerji ihtiyacı her yıl daha da artıyor. İlk defa Avrupa’nın enerji faturası 500 milyar dolara ulaştı. Bu rakam Yunanistan’ın borcunu (375 milyar dolar) geçiyor.

2 derece ısınma sürdürebilir ancak önümüzdeki 25 yıl içinde hiçbir şey üretmesek bile (ev, araba, yeni fabrikalar) şu andaki altyapıyla mevcut emisyon kotasının yüzde 80’ini zaten dolduruyoruz.
Sıcak bir yaza hazırlanalım.
Stockings porn