Ekolojik ayakizini denk al

Mehveş EVİN:

1339241790-mehves

 

 

 


Biyolojik kapasitemizi öyle hızla tüketiyoruz ki! Her dünya vatandaşı bir TC vatandaşı gibi yaşasa, 1.5 gezegene daha ihtiyaç olacak. WWF’nin son raporu, sonun pek yakın olduğunu gösteriyor

Kanada’da üniversiteden mezun olan mühendislere bir yüzük verilirmiş… Artık bu meslekle evlisin anlamında değil! Yanlış yapıldığı için yıkılan köprüyü hatırlatmak amacıyla, yeni mezun mühendislere Unutma! Bir hatan nelere mal olabilir! demek için verilen sembolik bir yüzükmüş bu…

Bu hikayeyi, Küresel Ayakizi Ağı Başkanı Mathis Wackernagel, WWF’in düzenlediği Türkiye’nin Ekolojik Ayakizi Raporu sunumunda anlattı.

Konuya mühendislikten girdik, fakat Wackernagel’in bu örneği verirken asıl anlatmak istediği şey başka. Nedir o? Şudur: Biz bu kafayla gidersek yarın öbür gün daha çok ekonomik kriz olur.

Öyle ki, ekolojik dengeleri gözetmeden yapılacak herhangi bir yatırımın artık değeri yok. Geçti o ‘güzel’ günler! Biyolojik rezervlerimizi gönlümüzün çektiği hunharlıkta tüketme lüksümüz kalmadı.

Bütün bunlar bilimsel verilerle kanıtlandı. Buna rağmen, insan denen canlının bitmek bilmez hırsı, para sevdası nedeniyle doğa talanı sürüyor. Frenleme çabaları olsa da, kıyım, özellikle bizim gibi gelişen ülkelerde daha da büyük iştahla sürüyor.

* Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 1970’lerden beri biyolojik kapasite açığı artıyor. Ancak, bu kaynak açığı küresel ölçekteki açıktan daha büyük.

* Bugün Türkiye’deki ekosistemler, ülkedeki kaynak tüketiminin yalnızca yarısını karşılıyor. Dünya ortalaması, üçte bir.

* Ekolojik darboğaza girmemiz, başka ülkelere olan bağımlılığımızı artırıyor. Aynı zamanda doğal kaynaklara erişim için rekabet giderek artıyor.
* Bu verilere göre Türkiye daha çok ekonomik çalkantı yaşayacak. Buna rağmen doğal kaynakların durumu, sınırları ve bağımlılıklarını bilip, buna göre plan yaparsak hâlâ bir umut var.

 
Stockings porn