Bir şişe atık yağ, 1 milyon metreküp suyu yok ediyor

Türkiye’nin 1.5 milyon ton yağ potansiyeli olduğuna dikkat çeken Özkural, ‘Bunun 350 bin tonu zararlı madde halinde deşarj ediliyor. Akarsulara, göllere, yeraltına ve denizlere gidiyor. Türkiye’nin toplamakta olduğu atık yağ oranı 7 bin tondur. Dünya ülkeleri arasında maalesef biz çok çok gerilerdeyiz’ dedi.

Bir şişe atık yağın 1 milyon metreküp suyu yok ettiğini vurgulayan Özkural, konuşmasında: ‘Bu yağ deniz yüzeyinde kalıyor, denizdeki bitkilerin beslenmesi lazım. Güneş ışığıyla bitki arasındaki ilişki denizdeki oksijeni üreten, deniz canlılarının yaşamasını sağlayan bir sistemdir. Yağlar, deniz yüzeyinde bitki ile güneş arasındaki ilişkiyi kesiyor. Bitkiler oksijen alamıyor, ölüyor. Bitkiler ölünce diğer deniz canlıları da ölüyor. Diğer deniz canlıları öldükçe oksijen üretilmiyor. Yeryüzü oksijen üretimin yüzde 70’i denizlerdendir. Eğer burada oksijen üretilmezse toplum olarak, insanlık olarak hep beraber ölmeye mahkumuz. Yani bu atık yağların mutlaka ve mutlaka toplanarak özel arıtım sistemlerinde arıtılması bir insanlık görevidir.’dedi.

TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural ayrıca, Türkiye’nin 3 tarafının denizlerle çevrili olmasının çok güzel olduğunu ancak bunu korumanın sorumluluk gerektirdiğini söyledi. Denizlerin korunması için kamu ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği yapmasının kaçınılmaz olduğuna işaret eden Özkural, şunları kaydetti: ‘Kendi çabalarımızla şimdiye kadar çok sayıda öğrenciyi eğittik. Yüz yüze görüşmeler yaptık, bizler eğitimciler aracılığıyla öğretmenlerimizi, öğretmenler başka öğretmenleri, o öğretmenler de öğrencilerini eğitti. Bu yıllardır bu şekilde böyle devam etti. Eğitim projesiyle bu yıl Rio de Janeiro’da düzenlenecek olan ‘Rio 20 Konferansına’ Türkiye’nin resmi sivil toplum örgütü olarak başvurduk. Değerlendirmeler devam ediyor eğer bu gerçekleşirse kamuyla beraber ilk defa bir sivil toplum örgütünün projesi dünyaya örnek bir proje seçilebilmek için diğer ülkelerin projeleriyle yarışacaktır. Burada 5 milyon 200 bin öğrenciden bahsediyoruz. Kendi çabalarımızla şimdiye kadar 5 milyon 200 bin öğrenciyi eğittik ama bu yaptıklarımız bataklıktaki sinekleri çok üstün bir çabayla birer birer kurutmaktan öteye geçemiyor.’

Kaynak :Yesil Bilgi Platformu

Haberin Devamı:http://www.yesilbilgi.org/bir-sise-atik-yag-1-milyon-metrekup-suyu-yok-ediyor.aspx

Stockings porn