Adrasan’ın Sessiz Dünyası

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, TÜBİTAK desteğiyle yürüttüğü ‘Adrasan’ın Sessiz Dünyası’ adlı doğa eğitimi ve bilim okulunun ikinci etkinlik dönemi Adrasan’da gerçekleştirildi. Bir hafta süren etkinliğe, Kaş’ın Sütleğen ve Kasaba köylerinden otuz öğrenci katıldı.

Yarıyıl tatili nedeniyle Akdeniz Üniversitesi Adrasan Eğitim ve Uygulama Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe, Kaş’ın Kasaba ve Sütleğen köylerindeki yatılı ilköğretim bölge okullarından toplam otuz öğrenci katıldı.

Proje yürütücülüğünü Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Gökhan Deniz’in üstlendiği eğitim çalışması kapsamında, botanik, zooloji, kimya, astronomi ve arkeoloji bilimleriyle ilgili 42 bilimsel etkinlik gerçekleştirildi. 16 öğretim elemanının görev aldığı eğitim haftası süresince “tanımadan sevilmez, sevmeden korunmaz” ilkesinden hareketle, doğada bitki ve hayvan türlerinin de en az insanlar kadar yaşama hakkının olduğu fikrine vurgu yapıldı.

Etkinlikler boyunca Adrasan’ın flora ve faunasını tanıyan öğrenciler, tesise taşınan dijital ve binoküler mikroskoplar yardımıyla örneklerini incelediler.

Olimpos ve Kimera antik kentlerini gezen öğrenciler bölgenin arkeolojik zenginlikleriyle ilgili bilgi alıp, arkeolojik kazı çalışması yaparak buluntularını birleştirdiler. Caretta caretta koruma projesinin yürütüldüğü Çıralı kumsalını da ziyaret eden öğrenciler, eğlenceli deneylerle kimya bilimini daha yakından tanıma olanağı buldular. Bir hafta boyunca geceleri yapılan astronomi etkinliklerinde teleskopla gökyüzünü inceleyen öğrenciler, kuş gözlemi yapıp, bitkilerden parfüm elde etmeyi öğrenerek yarıyıl tatilinin tadını çıkardılar.

Etkinliklerin amacının, öğrencileri sadece dinleyen değil, bizzat uygulayan durumuna getirmek olduğunu söyleyen Yard. Doç Dr. İsmail Gökhan Deniz, doğa ve bilim dolu muhteşem bir hafta geçirdiklerini belirtti. Türkiye’nin sahip olduğu eşsiz floral ve faunal zenginlikleri ile doğal kaynakların, çocuklara tanıtıp sevdirerek korunabileceğinin altını çizen Deniz, bu amaçla yürüttüğümüz projemizin gelenekselleşmesi ve her sene TÜBİTAK’a sunularak farklı okullarımızla çalışmalarımızın devamı bizler için çok önemli dedi.

Kaynak :Yusuf Yavuz

Haberin Devamı:

Stockings porn