Dünya Sınıfta Kaldı

Dünya üzerinde hiçbir ülke, küresel ısınmayı iki dereceyle sınırlandırma hedefi doğrultusunda yeterli çaba göstermediği için endeksin ilk üç sırası boş bırakıldı.Dördüncü sırada yer verilen İsveç, düşük karbondioksit salınımı ve emisyonlardaki düşüş eğilimi nedeniyle en iyi sonucu almış. İsveç’i İngiltere ve Almanya izliyor.

Germanwatch’tan Christoph Bals, Almanya’nın karnesiyle ilgili şunları söylüyor: Almanya durumunu biraz iyileştirdi. Bu iyileşmede enerji dönüşümü ve yenilenebilir enerjiler alanında dinamizmin artması rol oynuyor. Diğer yandan Almanya da küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutma yolunda değil.

Daha önceki iklim müzakerelerinde küresel ısınmanın 1990 yılındaki seviye baz alınarak iki santigrat dereceyle sınırlandırılması hedefi benimsenmişti.

Avrupa’daki iklim politikalarında Hollanda’daki gidişat ise endişe uyandırmaya başladı. Germanwatch’ın endeksinde bir önceki yıla göre 12 sıra birden gerileyen Hollanda’da karbondioksit salınımı hızla artıyor. Ancak notlandırmada karbondioksit salınım oranlarının yanında ülkelerin iklim politikaları da dikkate alınıyor. İşte bu noktada Avrupa’da Hırvatistan, Polonya ve Türkiye kara listede. Bu üç ülke dünyada havayı en çok kirleten ülkelerden biri olan ABD ile birlikte ‘en kötüler’ arasında yer alıyor

Germanwatch ile birlikte endeksi hazırlayan Avrupa İklim Eylem Ağı’nın Direktörü Wendel Trio, ABD listede 52’nci sırada, yani çok altlarda. ABD’nin, hâlâ kişi başına en çok sera gazına yol açan ülkelerden biri olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu hiç de şaşırtıcı değil. Ayrıca bu ülkede eyaletler bazında karbondioksit salınımını sınırlandıracak siyasî araçlar da bulunmuyor’ değerlendirmesini yaptı.

Dünyada en fazla sera gazına yol açan ülkelerden Avustralya ise güçlü direnişe rağmen yürürlüğe soktuğu kömür vergisi sayesinde on sıra birden atlayarak 48’inci sıraya yükseldi. Hızla kalkınmakta olan ve kalabalık nüfusa sahip Hindistan ve Çin gibi ülkelerdeki gelişmeler de yakından izleniyor. Hindistan hızla artan karbondioksit emisyonları nedeniyle 13 sıra gerileyerek endekste 23’üncü sıraya düştü. Wendel Trio, Hindistan’ın kişi başına düşen emisyonlara bakıldığında kalkınmanın eşiğindeki ülkeler arasında en iyi durumda olduğunu, ancak güçlü ekonomik büyüme nedeniyle emisyon oranının da çok hızlı bir şekilde artabildiğini belirtiyor. Çin ise 61 ülkelik listede 57’nci sırada.

Kaynak :Yesil Bilgi Platformu

Haberin Devamı:http://www.yesilbilgi.org/dunya-sinifta-kaldi.aspx

Stockings porn