‘Yenilenebilir Enerjide Son Gelişmeler’ Konferansı

ABD Northern Iowa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Peçen: ‘Türkiye’de rüzgar enerjisi sektörü son yıllarda yüzde 66 oranında büyüdü’ABD Northern Iowa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recai Peçen, rüzgar enerjisine yapılan yatırımların ekonomiye can verdiğini belirterek, ‘Türkiye’de rüzgar enerjisi sektörü son yıllarda yüzde 66 oranında büyüdü’ dedi.

Peçen, Mevlana Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Yenilenebilir Enerjide Son Gelişmeler’ konferansında, küresel ısınmaya bağlı olarak Grönland’daki buzların erimesiyle birlikte dünyadaki okyanus ve denizlerde 7 metreye yakın bir yükselme olacağını, birçok adanın sular altında kalabileceğini söyledi.

Dünya genelinde bir çok enerji kaynağı bulunduğunu anlatan Peçen, kömürle çalışan enerji santrallerinin nükleer santrallere göre 100 kat daha zararlı olduğunu söyledi.Kömür tozunun içinde uranyum ve toryum bulunduğunu açıklayan Peçen, kömür tozunun insan sağlığına ciddi anlamda zarar verdiğini bildirdi.Bunların yanı sıra kömürle çalışan ancak çevreye zarar vermeyen fabrikaların var olduğunu da vurgulayan Peçen, ‘Florida’da böyle bir enerji santrali mevcut. Kömürü doğal gaza çevirerek kullanıyorlar. Santralin üzerinde duman yok. Ancak bu tesisler diğerlerine göre yüzde 30 daha maliyetli’ şeklinde konuştu.

Kömür enerjisine karşın rüzgar enerjisinin zararsız olduğuna değinen Peçen, rüzgar enerjisine yapılan yatırımın ekonomiyi de canlandırdığını ifade etti.Avrupa ülkelerindeki birçok şirketin ABD’de rüzgar enerjisine yönelik yatırım yaptığını anımsatan Peçen, rüzgar enerjisine yatırım yapan şirketlerin memnun olduğunu dile getirdi.

Türkiye’de yüzde 66 büyüme

‘Türkiye’de rüzgar enerjisi sektörü son yıllarda yüzde 66 oranında büyüdü’ diyen Peçen, rüzgar enerjisi sektörünün dünyada en hızlı büyüyen sektör olduğunu açıkladı.Türkiye’de son yıllarda, Hükümetin rüzgar enerjisine yönelik ciddi yatırımları bulunduğunu vurgulayan Peçen, Türkiye’de rüzgar enerjisi kurulmasına yönelik en uygun yerlerden birinin Bartın’ın Amasra ilçesi olduğunu kaydetti.

Çin ve ABD’nin rüzgar enerjisi sektöründe dünya sıralamasında önde olduğuna dikkati çeken Peçen, rüzgar enerjisindeki en önemli problemin enerji nakil hatları olduğunu belirterek, ilerleyen zamanlarda ciddi yatırımlarla bu problemin de aşılabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak :Yesil Bilgi Platformu

Haberin Devamı:http://www.yesilbilgi.org/yenilenebilir-enerjide-son-gelismeler-konferansi.aspx

Stockings porn