FOL deresinde zafer

Yalçın Doğan:

-eHnVxhr

 

 

 


Temiz enerjiden yanayım, ucuz enerjiden yanayım.

Bu ikisini yanyana getiren en öenmli araçlardan biri HES’ler, dereler, nehirler üzerine kurulan hidroelektrik santrallar.

Dünyanın değişik yerlerinden HES’ler biliyorum, ancak hiçbirinde bizdeki gibi doğaya vahşet, halkın su kullanım hakkını engelleme yok. O nedenle, hukuk savaşına giren HES’leri yakından izliyorum, kazandıklarında seviniyorum.

Son zafer haberi Derelerin Kardeşliği Platformu’ndan. Karadeniz Bölgesinde planlanan 700’e yakın HES projesinden 170’i Trabzon’da. Ülke genelinde inşa halinde bulunan 200’e yakın HES’in 48’i Trabzon’da.

O 170 HES’ten biri Tonya’nın Fol Deresinde. Tonyalılar buna ititraz ediyor, mahkemeye gidiyor. Trabzon Valiliği, ne hikmetse, bu proje için ÇED gerekli değildir diyor. Trabzon İdare Mahkemesi, bilirkişi raporuna dayanarak ve hukuka aykırı bulduğu için Trabzon Valiliği’nin kararını iptal ediyor.

Bu iptal önemli, çünkü bu Trabzon’da ki ilk iptal.

Karadeniz Bölgesinde ilginç bir durum var. Artvin’den Sinop’a kadar HES’lere karşı açılan davalarda, mahkemeler genellikle iptal kararı veriyor. Demek burada hukuk açısından boşluk var. Hukukun dayanağı ise, çevre ve halkın su kullanım hakkı.
Stockings porn