Bilimin gözü Türkiye’de

Bilim dünyasının gözleri, Türkiye’nin tehdit altındaki zengin doğasına çevrildi…

Ülkemizin zengin doğasını, yaban hayatını, çevre sorunlarını ve doğa koruma gerekliliklerini değerlendiren en kapsamlı ve güncel bilimsel makale, saygın doğa koruma bilim dergisi Biological Conservation’da yayınlandı.

Başyazarlığını KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu’nun yaptığı ve 11 üniversiteden konusunda uzman 13 bilim insanının iki yıl boyunca emek verdiği ‘Turkey’s Globally Important Biodiversity in Crisis – Türkiye’nin Küresel Ölçekte Önemli Biyolojik Çeşitliliği Krizde’ makalesi, saygın doğa koruma bilim dergisi Biological Conservation’un Aralık 2011 sayısında yayınlandı.

21,000 kelime ve 247 referanstan oluşan kapsamlı ve güncel bu makale, gerek ülkemizin dünya çapındaki biyolojik çeşitliliğini tek bir yayında özetlemesi, gerek şu an Türkiye’nin doğasını tehdit eden güncel sorunları irdelemesi ve gerekse Türkiye’de doğa koruma için bir acil eylem planı oluşturması açısından büyük bir kitleye hitap ediyor. Makale, bilim insanlarının yararlanabileceği önemli bir akademik referans olmanın yanısıra, öğrencilerden yöneticilere, ilgili vatandaşlardan devletin farklı birimlerindeki karar vericilere kadar uzanan çok geniş bir hedef kitleye Türkiye’nin biyolojik çeşitliliği, yaşam alanları (habitatları), yaban hayatı, çevre sorunları ve doğa koruma ihtiyaçları ile ilgili kritik bilgiler, kaynaklar ve çözüm önerileri sunuyor.

Dünyanın üç biyolojik çeşitlilik sıcak noktasının (Akdeniz, Kafkas ve İran-Turan) yüzölçümünün hemen hepsini kapladığı tek ülke konumundaki Türkiye’nin dünya çapındaki bitki, memeli, kuş, böcek, kelebek, sürüngen, amfibi, balık, vb. çeşitliliğini ortaya koyan makale, özellikle de son yıllarda hızla artan ağır doğa ve yaban hayatı tahribatının sebeplerine de odaklanıyor

Kaynak :NTV HABER

Haberin Devamı:http://www.ntvmsnbc.com/id/25301980

Stockings porn