Bu değerler su altında kalacak!

CNN Türk televizyonunda Yeşil Doğa adlı çevre programını hazırlayıp sunan Güven İslamoğlu, Yukarı Köprüçay Havzası’nda projelendirilen Kasımlar Barajı ve HES projesinin hayata geçmesiyle sular altında kalması beklenilen Darıbükü köyünün dramını ekranlara taşıyor.

Isparta’nın Sütçüler ilçesindeki Yukarı Köprüçay Havzası’ndaki program çekimleri sırasında bölgeyi yakından tanıma fırsatı bulduğunu söyleyen İslamoğlu, Darıbükü köyü ve çevresinin vahşi doğası ve yöresel mimarisi çok etkileyici. Özellikle de evlerde ve tahıl depolarında gördüğümüz incelikli ahşap işçiliği görülmeye değer. Ancak bütün bu kültürel değerlerin ve doğal güzelliğin sular altında kalacak olması çok üzücü. Buradaki insanlar evlerinde ölmek istiyorlar ancak bunu dikkate alan yok diye konuştu

Köyün nüfusunun neredeyse tamamını oluşturan yaşlılarla röportajlar yapan İslamoğlu, Muhtar Mehmet Avcu’dan da köy hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Darıbükü köyünün enerji üretimi için gözden çıkarılmış olduğunu dile getiren İslamoğlu, Türkiye’nin enerjiye ihtiyacı olduğunu ancak bunun için değerlerin yok edilmesinin de acı olduğunu vurguladı. Dünyanın birçok ülkesinin pahalı deneyimler yaşayarak ve elindeki değerleri kaybettikten sonra öğrendiği çevre bilincinin Türkiye’de yeterince kavranamadığının altını çizen İslamoğlu, önümüzdeki on yılın en çok konuşulan konularını başında çevre gelecek. Ancak bu konuda ülkemizde yeterli adımlar atılmış değil dedi.

Darıbükü köyündeki çekimlerin ardından Beydilli köyüne geçen İslamoğlu, Eskiköy, Çukurca ve Kesme köylerinin yürüyüş rotaları hakkında da bir program yapacağını belirtti. İslamoğlu, bölgeyi ele alan programlarının Aralık ayı ortalarında yayınlanacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak :Yusuf Yavuz

Haberin Devamı:

Stockings porn