Meme kanserine karşı gen testi

Manchester Üniversitesi uzmanları Erken teşhis için mammamogram yerine kadınların gen testini önerdi

İngiltere’de bulunan Manchester Üniversitesi uzmanları ‘faydasından çok zararı’ olabileceği tartışılan mammamogram yerine kadınların meme kanserinde erken teşhis için farklı metodlara başvurmalarını önerdi. Erken teşhisin hayat kurtardığını söyleyen doktorlar, kadınların erken teşhis konusunda yapmaları ve dikkat etmeleri gerekenleri şöyle sıraladı:

Ailenizin geçmişine bakın: Ailesinde meme kanseri olan kadınların, hastalığa yakalanma riskleri daha yüksek. Bu oran özellikle birinci dereceden bir akrabanın meme kanseri olması durumunda daha da yükseliyor. Ailesinde meme kanseri vakası bulunanlar kontrollerini düzenli yaptırmalı.

-Gen Testi: İllede daha önce meme kanseri olan biri varsa, yapılacak gen test, ile meme kanserine yakalanma riski öğrenilebilir.-Tüm kadınlar tetikte olmalı: Meme kanseri 50 yaşından sonra görülür diye bri gerçeklik yok. Kadınlar her yaşta hastalığa karşı tetikte olmalı, evde kendilerini düzenli olarak kontrol etmeli.-Kızarıklığa dikkat: Memedeki kaşıntılı kızarıklık kanserin en önemli belirtilerden biri. Eğer böyle bir kızarıklık varsa mutlaka bir doktora görünmek gerekiyor.-Kontrole 30 yaştan sonra başlanmalı: 30 yaşın üstünden sonra kadınlar her ay periyodlarının ortasına denk gelecek şekilde meme muayenesine gitmeli.

Kaynak :Milliyet Gazetesi

Haberin Devamı:http://gundem.milliyet.com.tr/meme-kanserine-karsi-gen-testi/gundem/gundemdetay/21.11.2011/1465256/default.htm

Stockings porn