Önce sel sonra yılanlar geldi..

Antalya Haskızılören köyünde yaşanan sel felaketinde, sel sularına kapılarak bölgeden yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Nebiler köyüne sürüklenen yılanlar, bölge halkını tedirgin etti. Selle birlikte bölgeye yaklaşık 100 bin yılanın geldiği tahmin ediliyor

Antalya’nın Serik ilçesinde 9 ve 10 Ekim’de şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen sel felaketi, doğal yaşamı da etkiledi. Sel suları, 4 kişinin öldüğü, 2 kişinin ise halen kayıp olduğu Haskızılören köyünden yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Nebiler köyüne çok sayıda yılanın sürüklenmesine neden oldu. Köylülerin haber vermesiyle bölgeye gelen, Tekirova’da, birçok farklı cinsten sürüngenin yer aldığı Ekopark’ın işletmecisi Selami Tomruk, Nebiler köyünden topladığı yaklaşık 1240 yılanı, doğal yaşam alanlarına taşıdı.

Nebiler köyünde çobanlık yapan İbrahim Kurtan, sel felaketinin hemen ardından köy yakınlarındaki ormanlık alanlarda daha önce görmediği türden birçok yılana rastladığını anlattı. Sürüsündeki bir koyunun da yılan sokması nedeniyle telef olduğunu kaydeden Kurtan, yılanlar yüzünden pamuk tarlalarında da çalışılamadığını belirtti.

Kurtan, bunun üzerine daha önceden tanıdığı Selami Tomruk’a bilgi verdiğini, sel felaketinden birkaç gün sonra Tomruk ile bölgede yılan toplamaya başladıklarını bildirdi.

‘BU YILANLARIN BİR ÇOĞU ÖLECEK’

Tomruk, şöyle konuştu: ‘Sel ile bölgeye yaklaşık 100 bin yılanın geldiğini tahmin ediyorum. Bu yılanlar bölgedeki ekolojik alanlarını milyonlarca yılda oluşturuyor.

Yiyecek bir şey bulamayınca köylere girecekler. Köylü korkacak ve bu yılanları öldürecek. Bu nedenle fareler çoğalacak. Parazit taşıyan fareler hastalıklara neden olacak. Bu bölgeye ait olmayan türler var. Bu yılanların birçoğu ölecek. En azından kışı geçiren yılanların yaşamlarını sürdürmelerini sağlamamız gerekiyor. Çünkü yaz aylarını burada geçirmeleri imkansız.’

Bir anda başka bir yere adapte olamazlar. O sistemi bulmaları lazım. Çünkü onun karşıtı farenin, kertenkelenin de orada olması lazım. Hayvanlar aç kalacak. Bir yılan bir yerden başka bir yere maksimum 5 kilometre göç edebilir. Bu hayvanlar sel ile 20 kilometrelik bir mesafeden geldi.

Kaynak :Radikal Gazetesi

Haberin Devamı:http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1067550&Date=27.10.2011&CategoryID=85

Stockings porn