Gediz Deltası Elden Gidiyor

Yılmaz, dernek üyeleri ile Alsancak semtinde düzenlediği basın toplantısında, dernek olarak Türkiye’deki önemli doğa alanlarının ve türlerin korunması amacıyla faaliyet gösterdiklerini belirtti.Türkiye’de 305 önemli doğa alanı bulunduğunu, Gediz Deltası’nın da aralarında yer aldığı bazı alanlarda öncelikli koruma tedbirlerine ihtiyaç duyulduğunu anlatan Yılmaz, bu nedenle Gediz Deltası ile ilgili uzun yıllardır çalışma yaptıklarını dile getirdi

Yılmaz, Gediz Deltası’nın habitatı ve tür çeşitliliği ile sadece Türkiye için değil, tüm Akdeniz Havzası için çok önemli sulak alan niteliği taşıdığını, bu nedenle ulusal düzeyde 1 ile 3. derecelerde değişen sit alanları olarak, uluslararası düzeyde de Türkiye’nin taraf olduğu Ramsar ve Bern sözleşmeleriyle deltadaki biyolojik çeşitliliğinin güvence altına alındığını anlattı.

Bu tedbirlere karşın, sekizi yok olma tehdidi altında bulunan 263 kuş türünün gözlendiği deltanın, hukuka aykırı yaklaşımlar nedeniyle çok ciddi düzeyde tümüyle yitirilmesi tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu iddia eden Yılmaz, şunları kaydetti: ‘Gediz Deltası’nda çok büyük tehdit var ve kaybetmek üzereyiz. Doğanın korunmasına ilişkin politika değişikliği yapmadığımız sürece, deltayı 3-4 sene gibi bir sürede kaybetme potansiyeline sahibiz. Deltayı tehdit eden yaklaşımların başında kentleşme ve kentleşme nedeniyle yapılan yatırımlar yer alıyor. Deltayı öncelikli olarak tehdit eden en önemli unsur ise İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından delta havzasının önemli bir bölümünde yapılarak faaliyete geçirilen Çiğli Atık Su Arıtma Tesisidir. İzmir’in atık su sorununu çözmek için yapılan bu modern tesis, sorunu çözmek yerine arıtma sonucunda oluşan çamuru deltaya taşımak gibi bir sonuca ulaştı. Bu tesiste günlük 600 ton çamur işleniyor ve bu çamurlar sürekli olarak Gediz Deltası’na bırakılıyor. Bu hukuka, ulusal ve uluslararası mevzuata aykırı bir yaklaşımdır.’ ”Yılmaz, bununla ilgili, Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunarak, hukuki süreci başlattıklarını bildirdi.

Kaynak :Yesil Bilgi Platformu

Haberin Devamı:http://www.yesilbilgi.org/gediz-deltasi-elden-gidiyor.aspx

Stockings porn