Uğurböceklerinde bile huzur yok

1 yıllık ömürlerinin sonunu Kahramanmaraş’ta Uludaz Tepesi’nde inzivaya çekilerek geçiren uğurböcekleri ‘aşırı ilgi’den azalmaya başladı.

Her yıl Kahramanmaraş’ta 2 bin 400 metre yükseklikteki Çimen Dağı’nın Uludaz Tepesi’ne göç eden uğurböcekleri, peşlerinden fotoğrafçıları da sürüklüyor. Fotoğrafçılar tarafından Uludaz Tepesi’nde tesadüfen keşfedilen uğurböcekleri 1 yıllık yaşamlarının son dönemini bu sessiz ve korunaklı alanda geçiriyor. Uludaz Tepesi’ni kırmızıya boyayan uğurböceklerini izlemek isteyen doğaseverler ve fotoğrafçılar ise her haziran bölgeye akın ediyor.

Avcı bir tür 2007’de bölgedeki varlıkları ortaya çıkartılan uğurböcekleri Kahramanmaraş Valiliği’nin de dikkatini çekti. Valilik ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) uğurböceklerinin bölgedeki varlığının araştırılması için çalışma başlattı.

3 yıldır Uludaz Tepesi’nde uğurböceklerinin yaşamını mercek altına alan KSÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Kalkar, uğurböceklerinin avcı bir böcek türü olduğunu belirtirken ‘Bunlar tarımsal açıdan çok değerli böceklerdir. Besin tercihi öncelikle yaprak bitleridir. Yetişkin bir uğurböceği günde 100 yaprak biti yer. Yaprak bitleri başta buğday, pamuk, mısır gibi ürünlere zarar veriyor ve bunlarla mücadele oldukça pahalıya mal oluyor. Onun için tarım alanlarında kimyasal ilaçların yerine uğurböcekleri kullanılmalı’ dedi

Kaynak :Radikal Gazetesi

Haberin Devamı:http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1054348&Date=28.06.2011&CategoryID=79

Stockings porn