6 soruda ekolojik ürün

Ekolojik ürünler neden pahalı, ekolojik pazarlar güvenilir mi, neden ekolojik ürün kullanmalı? İşte bu sorulara Buğday Derneği’nin yanıtları…

Ekolojik ürün nedir?

Organik ( ekolojik ) ürün tohumdan hasata, hasattan son kullanıcıya ulaşıncaya kadar tüm aşamalarında insana ve ekosisteme zararlı hiçbir kimyasal girdi, katkı maddesi ve yöntem kullanılmadan üretilen kontrollü ve sertifikalı ürünlerdir. Kanun ve yönetmeliklerce tanımlı şartlar dahilinde tüm süreçte izlenebilirliğin sağlandığı, her bir verinin kayıt altına alındığı bir tarım metodudur.

Ekolojik ürün ne değildir

Dikkat!: ‘Organik’ kelimesi ile eşdeğer anlamlı kelimeler sadece ‘Ekolojik’ ve ‘Biyolojik’ kelimeleridir. Bunun dışında kullanılan ve ürünün sağlıklı olduğuna yönelik çağrışım yapan ‘doğal’, ‘naturel’, 100′, ‘hormonsuz’, ‘arılı’, ‘hakiki’, ‘saf’, ‘köy ürünü’, gibi ifadelerin yasal dayanağı ve herhangi bir garantisi, teminatı yoktur. Tüketicinin ekoloji ve sağlık konularında bilinçlenmesine paralel tüketiciyi yanıltarak aynı ürünlerin tüketimini sürdürmek amaçlı bir uygulamadır.

Dikkat!: ‘Hormonsuz’ veya ‘arılı’ üretim zaten sadece üründe hormon kullanılmadığını ifade eder, herhangi ürünler hormonsuz dahi bile olsa bu ürünlerde suni gübre ve çok sayıda zirai ilaç vs kullanılmaktadır. Ayrıca bu ifadelerin yasal dayanağı ve belgeleri yoktur.

Dikkat!: Her sertifika ‘ekolojik ürün sertifikası’ değildir. Türkiye’ de ‘Eurepgap’ diğer adı ile ‘iyi tarım uygulamaları’ ve ürünlerine de sertifika verilmektedir. Bu ürünler kimyasal girdilerin asgari miktarda ve doğru kullanıldığı ve hijyenik koşullara dikkat edilerek üretilen kontrollü ve sertifikalı ürünlerdir, sağlık ve çevreye etkileri açısından organik ürünlerle karşılaştırılamazlar.

ETİKET BİLGİLERİNİ KONTROL EDİN.ÖNCE SAĞLIK:

Konvansiyonel tarım ürünlerinin gıdamız üzerinde bıraktığı kimyasal kalıntılar kanser, üreme bozuklukları, gen mutasyonu, sinir sistemi rahatsızlıkları, bağışıklık sistemi zararları gibi farklı birçok sağlık sorununa neden olmaktadır. Araştırmalar bu kimyasal kalıntılardan çocuklarımızın yetişkinlere oranla daha fazla etkilendiğini göstermektedir. Bu kalıntılar gebelik esnasında ve sonrasında anne sütü yolu ile bebeklere de geçebilmektedir.*Ayrıca sulara ve doğaya karışan zirai ilaçlar balıklar ve diğer hayvansal ürünlere geçmekte, yemler aracılığı ile hayvancılık ürünlerine taşınmakta ve onların yağ dokularında birikme sureti ile katlanarak gene bize dönmektedir. *Zamanla bu zirai ilaçlara karşı böcekler ve hastalık etmenleri dayanıklılık kazanmakta, bu da mücadelede zehirli bileşiklerin dozajını arttırma veya daha zararlı içerikli pestisitler kullanma gereğini doğurmaktadır. Bu sebeple günümüzde ağırlıklı olarak sistemik ilaçlar kullanılmaya başlanmıştır.* Zirai ilaç kalıntıları yıkayarak veya kabuğunu soyarak geçmememektedir.*Ayrıca zirai ilaçların akut – direkt olan etkileri yüzünden de ( zirai ilaç fabrikaları çalışanları, çiftçiler vs ) Dünya Sağlık Örgütüne göre her yıl 500 bin kişi tarım ilaçlarından zehirlenmekte ve bunlardan 5 bini bu nedenle yaşamını yitirmektedir.* Zirai ilaçların bir çoğu insan sağlığı üzerindeki etkileri tam anlamıyla araştırılmadan tarım sektörünün kullanımına sunulmaktadır.

Kaynak :NTV HABER

Haberin Devamı:http://www.ntvmsnbc.com/id/25166208/

Stockings porn