Rekor Yağışlar Tuz Gölü’ne Nefes Aldırdı

Tuz Gölü’nün 18 yılda yüzde 60 küçülmesinin ardından son 2 yıldır etkili olan yağışların göle nefes aldırdığı ve kurumasını geciktireceği bildirildi.Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semih Ekercin, yaptığı açıklamada, Tuz Gölü ve Konya Ovası üzerindeki kuraklık araştırmasına, uydu görüntüleri ve arazi üzerinden yaptığı bilimsel çalışmalarla devam ettiğini söyledi.

Tuz Gölü’nün su seviyesinin ve kapladığı alanın yıl içinde ve yıldan yıla değişkenlik gösterdiğini belirten Ekercin, ‘Tuz Gölü’nün alanının küçülmesi ve yaşanan kuraklıktaki en önemli etkenler, iklim değişikliği, su kaynaklarının kesilmesi ve açılan binlerce kuyudan çekilen yer altı sularıdır. Gölün suları yaz mevsimi sonunda en az seviyesine çekilirken, kapladığı alanda küçülüyor’ dedi.

Özellikle 1990’lı yıllardan sonra Konya Kapalı Havzası’nda açılan on binlerce yer altı su kuyusunun aşırı ve bilinçsiz su kullanımıyla Tuz Gölü’nün olumsuz etkilediğini ifade eden Ekercin, şunları kaydetti:

2005 ve 2006 yıllarında göl kuruma noktasına gelmiştir. Nitekim uydu görüntüleri üzerinde yaptığımız çalışmada Tuz Gölü’nün, 1987 yılından 2005 yılına kadar geçen 18 yılda yüzde 60 küçüldüğünü tespit ettik. 2009 ve 2010 yıllarında ise rekor yağışlar gerçekleşti. 2009 yılında Aksaray’da en fazla yağış değerlerine ulaşıldı. Genel olarak yaklaşık 10 yılda bir yağış oranları yükselirken, ardından kurak dönemler yaşanıyor. Yağışlı dönemler, kurak dönemlerin ardından adeta gölün nefes almasını sağlıyor

Kaynak :Yesil Bilgi Platformu

Haberin Devamı:http://www.yesilbilgi.org/rekor-yagislar-tuz-golune-nefes-aldirdi.aspx

Stockings porn