Meme kanserini donduran yöntem

Kanserli hücreyi ‘dondurarak yok etme’ çalışmaları olumlu sonuç verdi ve meme kanseri tedavisinde büyük umut oldu. Yöntemi geliştiren ekipteki uzmanlardan Dr. Alexander J. Swistel bu konudaki sorularımızı yanıtladı

Meme kanserinde, kanserli hücreyi dondurarak yok etmeye yönelik bilimsel çalışmalardan olumlu sonuç alındı. Yöntem üzerinde çalışan ABD’nin önde gelen uzmanlarından Dr. Alexander J. Swistel, ‘Dondurma yöntemiyle tümörü yok etmek artık mümkün. Ancak bunun için memedeki tümörün tek, küçük ve erken teşhis edilmiş olması gerekiyor’ diyor.

Dünyada kanser vakalarının önemli bir bölümünü oluşturan meme kanserinin tedavisinde yeni yöntemler üzerinde yoğun çalışmalar yürütülüyor. Meme kanseri tedavisinde dünyanın en iyi merkezlerinden biri olarak kabul edilen, ABD New York Presbiteryen Hastanesi Weill Cornell Tıp Fakültesi’nde yapılan, kanserli hücreyi “dondurarak yok etme”ye yönelik bilimsel çalışmalar olumlu sonuç verdi.

Bu tedavi yönteminin dünyada birkaç yıl içinde hızla yaygınlaşması bekleniyor. Yöntemi geliştiren ekipte çalışan, ismi ülkenin önde gelen uzmanları arasında geçen Dr. Alexander J. Swistel geçen hafta Türkiye’deydi.

ABD New York Presbiteryen Hastanesi Weill Cornell Tıp Fakültesi Meme Kanseri Bölüm Başkanı Doktor Alexander J. Swistel hastalığın tedavisinde geliştirilen son yöntemleri Milliyet’e anlattı…

BU HASTALIK ÜLKENİZDE GEÇ TEŞHİS EDİLİYOR

Meme kanserinin oluşumunda genetik faktörler mi daha etkili çevresel faktörler mi? Yaptığınız araştırmalarda bu konuda yeni bulgulara ulaştınız mı?

Hastanın ailesinden aldığı genler, beslenme alışkanlığı ve çevre faktörleri etkili. Amerika’da meme kanserine yakalanan kadınların oranı çok yüksek. Türkiye’de 2000 yılı başına kadar düşüktü. Ancak son 10 yılda sizde de yükselmeye başladı. Amerika’da 100 bin kadından, 100’ü kanser hastası. Türkiye’de 10 yıl önce 100 bin kadından 20’si meme kanserine yakalanıyordu. Son iki yıl içinde bu sayı 45 kadına yükseldi. Amerika’ya göre Türkiye’de meme kanserine yakalanan kadınların yaşları da daha genç. Türkiye için en az bunun kadar önemli bir konu da, hastalığın çoğunlukla ileri aşamalarında teşhis edilmesi.

Kaynak :Milliyet Gazetesi

Haberin Devamı:http://gundem.milliyet.com.tr/meme-kanserini-donduran-yontem/gundem/gundemdetay/20.06.2011/1404449/default.htm

Stockings porn