Cilt kanserinden korunma yolları

Havalar ısınmaya başladı, bu nedenle güneşin altında, dışarıda geçirilen zaman da artıyor. Fakat artan cilt kanserleri vakalarını göz önünde alırsak güneş ışığının zararından da korunmamız gerekiyor.

Cilt kanserinden korunma yolları

Erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen hastalığı önlemenin bazı basit adımları var. İşte bu adımlar şöyle:

1. Kendinizi koruma altına alın: Güneş ışığı D vitamini üretimi için önemliyken, dermatologlar ihtiyacınız olan ışığın düşündüğünüzden daha az olduğunu söylüyorlar. D vitamini oluşumu için sadece 10 dakika korunmasız güneş ışığına ihtiyacınız var. Bunu da güneş ışınlarının dik gelmediği sabah ya da akşam üstü saatlerinde yapabilirsiniz.

2. Doğru koruma faktörünü (SPF) seçin: Tüm SPF güneş kremleri UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sunmuyor. Gerçekte bir dizi güneş kremi sadece UVA ışınına karşı koruyucudur. UVB ışınları da cilt kanserine yol açıyorlar ve bu ışınlar doğrudan DNA ve hücrelerini etkiliyor. Bu nedenle güneş kremi alırken hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruyucu olmasına dikkat edin.

3. Cildinizi kontrol edin: Her yıl cildiye uzmanına gidip muayene olun. İki kontrol arasında da her birkaç ayda bir siz kendiniz vücudunuzu inceleyin. Vücudunuzda bulunan benlerin sayısında artış, renginde, dokusunda ve görünümünde değişiklik görürseniz hemen doktora gidin. Erken teşhis edilirse kanser tedavi edilebilir.

4. Bol bol antioksidan tüketin: Meyve ve sebzenin bol olduğu bir beslenme, sadece görünümünüzü iyileştirmez bunun yanında birçok kansere karşı savaşmanıza yardım eder. Ayrıca fazladan koruma desteği için, topikal C vitamini serumu satın alabilirsiniz. Bunun yanında özellikle öğle saatlerinde güneşte uzun süre kalmayın.

Kaynak :Zaman Gazetesi

Haberin Devamı:http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1144727&title=cilt-kanserinden-korunma-yollari

Stockings porn