Temiz su üretimi bir sanattır!

Dünyanın en önemli sanat organizasyonlarından Venedik Bienali’nde Türkiye’yi Ayşe Erkmen temsil ediyor. Sanatçının bir su arıtma birimi yarattığı heykel yerleştirmesi büyük ilgi görüyor

Venedik Bienali’nin ana mekanı Arsenale’nin Artigliere binasında kocaman bir odanın dört bir yanında rengarenk borular dolanıyor: Pembe, mavi, mor, yeşil… Kanaldan alınan su, bu borular vasıtasıyla odanın dört bir yanında dolaşıyor ve en sonunda tekrar kanala ulaşıyor. Arıtılmış haliyle… Sözünü ettiğimiz bir heykel yerleştirmesi; yaratıcısı ise Ayşe Erkmen. İçinde bulunduğu sosyal ve fiziksel çevreden yola çıkarak eserlerini üreten Ayşe Erkmen’in “Plan B” adlı bu heykel yerleştirmesi Venedik Bienali’nde Türkiye pavyonunda büyük ilgi ile izleniyor.

Venedik’in suyla olan ilişkisinden yola çıkan Erkmen, bu projesinde bir ‘su arıtma birimi’ yaratıyor. Su arıtma biriminin birbirinden ayrılmış ve odanın dört bir yanına dağılmış parçaları, renkli borularla birbirine bağlanıyor. Su, tüm bu boruları dolaşırken tamamen arıtılıyor. İzleyici de, kanala temiz, içilebilir suyu geri veren bu sürecin bir parçası oluyor.

İstanbul ve Berlin’de yaşıyor

Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümü’nden 1977 yılında mezun olan Ayşe Erkmen, 1993’te DAAD sanatçı programı (Berliner Künstlerprogramm) ile bir yıllığına Berlin’e gitti. 1998-1999 arasında Kassel Sanat Akademisi’nde, 2000-2007 yıllarında ise Frankfurt Staedelschule’de çalıştı. 2002’de Almanya’nın Hessen eyaletinde iki yılda bir verilen Maria Sibylla Merian Ödülü’ne değer bulundu. 2. ve 4. İstanbul Bienali, Münster Sculpture Project, Shanghai, Berlin, Kwangju, Sharjah, Christchurch bienalleri ile Folkestone ve Echigo Tsumari trienallerine de katılan Ayşe Erkmen’in eserleri yerli, yabancı birçok müzede, uluslararası galeride sergileniyor. Hem İstanbul hem de Berlin’de yaşayan Erkmen, 2010 yılından bu yana Münster Kunstakademie’de ders veriyor.

Çocuklar da Çevre Günü’nü kutluyor

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çocuklara yönelik etkinlikler de var

Marmara Forum’da bugün Atık Heykeller! adlı bir etkinlik düzenleniyor. 140 çocuk bir araya gelecek; pet şişeleri, plastik kutuları ve teller gibi atıkları toplayacak, daha sonra bu atık malzemeleri birer sanat malzemesi olarak yeniden kullanarak Boğaziçi Köprüsü’nün bir kopyasını inşa edecekler. Bu etkinlik Marmara Forum’un çocuk sokağında bir hafta süreyle devam edecek.

Kaynak :Milliyet Gazetesi

Haberin Devamı:http://www.milliyet.com.tr/temiz-su-uretimi-bir-sanattir-/pazar/haberdetay/05.06.2011/1398589/default.htm

Stockings porn