Kuzey Afrika’nın umudu güneş enerjisi

Sahra Çölü’ne kurulacak güneş enerjisi santrallerinin 20 yıl içinde Kuzey Afrika’nın ve Avrupa’nın yarısının enerji ihtiyacını karşılayacabileceği tahmin ediliyor. Ancak projeyle ilgili hâlâ yanıt bekleyen sorular var

Sahra Çölü’nden elde edilecek elektrik enerjisine talip olan Avrupa ülkeleri ile Kuzey Afrika’da elektrik üreten ülkeler arasındaki işbirliği nasıl sağlanacak? Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen ‘Bilim için güneş enerjisi’ adlı konferansta bu soruya yanıt arandı.

Desertec, güneş enerjisi denince akla gelen güneş panellerinden çok daha farklı bir prensibe dayanıyor. Projeye hayat veren solar termik santraller, güneş enerjisini önce ısıya, ardından buhara dönüştürüp tirbünlerle elektrik üretiyor. Knies, bunun santralin gökyüzü bulutlarla kaplı olduğunda ya da gece karanlığında da enerji üretimine devam edebilmesine olanak sağladığını kaydediyor.

Enerji üretimi ve istihdam

Dev projenin hedefi sadece Avrupa’ya elektrik sağlamak değil. Desertec’in aynı zamanda Kuzey Afrika’da yeni istihdam olanakları yaratması hedefleniyor. Knies ‘Burada gereken teknoloji var ama uygulama imkanı yok. Kuzey Afrika’da ise uygulama imkanı çok ama gerekli teknoloji yok. Bu ülkeler arasında bir işbirliği yapılması, gerek enerji tedariki, gerekse Kuzey Afrika ülkelerinin kalkınması ve iklim koruması için maksimum kazanım anlamına geliyor’ açıklamasını yapıyor.

Kaynak :Radikal Gazetesi

Haberin Devamı:http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1051919&Date=07.06.2011&CategoryID=85

Stockings porn