İnci kefaline jandarmalı koruma

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan ve üreme döneminde olduğu için avlanma yasağı bulunan inci kefali, jandarma ekipleri tarafından korunuyor.

Esas yaşam alanı Van Gölü olan ancak üremek için akarsulara göç eden inci kefalinin, dünyada az rastlanan bu kutsal yolculuğu, her yıl nisan ayının ortalarında başlıyor. Büyük sürüler halinde tuzlu ve sodalı göl suyundan uzaklaşıp tatlı su yataklarına akın eden balıklar, yumurtalarını buralardaki bentlere bırakıyor.

Ancak yasağa rağmen kimi vatandaşların avlanmaya çıkması inci kefalinin neslini tehdit ediyor. Balıkların korunması için harekete geçen güvenlik güçleri ise son yıllarda sıkı önlemler alıyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı’nın yaklaşık 10 yıldır verdiği mücadele sonunda, Jandarma ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri kaçak avcılara göz açtırmıyor. Gölde sahil güvenlik botları, tatlı su yataklarında ise silahlı devriye ekipleri, balığın kutsal yolculuğu sırasında rahatsız edilmemesi ve avlanmaması için büyük çaba gösteriyor.

Alınan önlemleri yerinde kontrol eden Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, gece yarısından sonra jandarma ekipleriyle Van Gölü’nün Muradiye ve Erciş ilçelerindeki tatlı su yatakları ve balık bentlerini gezdi.

Kaynak :NTV HABER

Haberin Devamı:http://www.ntvmsnbc.com/id/25218851/

Stockings porn