BM’den Türkiye’ye HES uyarısı

BM Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Komitesi, Ilısu başta olmak üzere Türkiye’deki baraj ve hidroelektrik santral projelerinin ciddi insan hakları ihlallerine neden olduğunu bildirdi. Türkiye’nin acilen insan haklarını temel alan bir yaklaşım geliştirmesi konusunda uyarıldığı raporda kamusallaştırma, tahliye, yeniden yerleşim ve tazminat konularında yasa ve yönetmeliklerin hızla gözden geçirilmesi gerektiği vurgulandı.

İstanbul – Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Komitesi, Ilısu başta olmak üzere Türkiye’deki baraj ve hidroelektrik santral (HES) projelerinin ciddi insan hakları ihlallerine neden olduğunu belirterek Türkiye’yi uyardı. BM, Türkiye’den yasa ve yönetmelikleri acilen gözden geçirmesini istedi.

Türkiye’nin, Ilısu barajı ile birlikte 12 yıl içinde 2 bin baraj ve HES yapmayı planladığını anımsatan Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz, projelerin 2 milyona yakın insanın hayatını etkileyeceğini söyledi. Ergin Yılmaz ‘Buna karşın Türkiye bugüne kadar bu insanların ekonomik, sosyal ve kültürel haklarını tamamen görmezden geldi. BM raporu da bu durumu onaylayarak Türkiye’yi bu konuda uyarıyor’ dedi.

Kaynak :Cumhuriyet Gazetesi

Haberin Devamı:http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=249382

Stockings porn