NÜKLEER’DEN DÖNÜŞ YOK

Zeynep Gürcanlı:

7257

 

 

 

 

 


Enerji Bakanı Taner YILDIZ : DÜNYADAKİ 442 SANTRAL KAPANSIN, BİZ DE NÜKLEER ENERJİDEN VAZGEÇERİZ

Sohbette, nükleer enerji konusunu da konuşuyoruz. Enerji Bakanı Yıldız, bu konudaki kararlılığın altını bir kez daha çiziyor. Nükleer enerji konusundaki soruma, bir soruyla yanıt veriyor; “Nükleer enerjiden vazgeçen ülke var mı dünyada? diyor ve devam ediyor;

Dünyada 30 ülkede toplam 442 nükleer santral var. Bu santrallerden 107’si, üç ülkede, ABD, Fransa ve Japonya’da. Nükleer santral, eğer zararlıysa, önce bu 442 nükleer santral kapatılsın. O zaman biz de nükleer enerji kararımızı gözden geçiririz. Gerekirse nükleer santralden vazgeçeriz.

HES YAPILMASIN DİYENLER İDEOLOJİK YAKLAŞIYOR

Hidroelektrik Santraller konusunda da, özellikle çevreye verdikleri büyük zarar konusunda çok eleştiri var. Enerji Bakanı, bazı özel sektör firmalarının yanlış uygulamaları olduğunu kabul ediyor, hoyrat çalışan işadamlarımız da var diyor.

Ancak buna rağmen, böylesine bir yenilenebilir enerjiden vazgeçilemeyeceğinin de altını çiziyor. “Böylesine yenilenebilir enerji kaynaklarımız varken, iki elimizle, iki gözümüzü kapatamayız” diyor Taner Yıldız ve ekliyor:

HES’ler konusunda iyi niyetle eleştirenler kadar, artniyetli yaklaşanlar da var. Bir grup, ‘hiçbir şekilde HES yapılmasın’ yaklaşımında. Bunların hedefinin ideolojik temelli olduğuna inanıyorum. Kasıtlı ve maksatlı buluyorum böyle düşünenleri.