AB’nin nükleer santralleri testi

AB’deki tüm nükleer santraller ortak bir girişimle dayanıklılık testinden geçirilecek.

AB Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Oettinger, testlerin 1 Haziran tarihinde başlatılacağını duyurdu.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Enerji komiseri Günther Oettinger son haftalarda yoğun eleştirilere uğradı. Avrupa Birliği sınırları içindeki 143 nükleer santralin hangi tehlikelere karşı testten geçirilmesi konusunda santral işletmecileri ve hükümetlerle pazarlık yapan Oettinger’in görüşleri, birçok birlik üyesi devlet tarafından müdahale olarak nitelendirildi, Almanya’daki nükleer enerji karşıtları ise enerji komiserinin tavrını ürkek olarak değerlendirdi.

Oettinger, şimdi sağlanan uzlaşmadan memnun, zira daha önce gözden geçirilmemiş noktalar da teste tabi tutulacak. Birlik içindeki nükleer santrallerin doğal felaketlere karşı dayanıklı olup olmadığı, Oettinger’in yanıtlanmasını istediği sorulardan biri. Enerji komiseri, ‘Nehir kıyılarında sel tehlikesinden, Atlantik Okyanusu kıyısında tsunami olasılığına, ayrıca aşırı soğuk ve aşırı sıcaklara kadar çeşitli risklerin gözden geçirilmesi gerek. diyor.

Ayrıca deprem tehdidinin de masaya yatırılması gerekiyor. Bu arada teknik donanımın ne kadar dayanıklı olduğu ve jeneratörlerin felaketlere ne kadar dayanabileceği, incelenmesi gereken noktalardan. Üstüne bir de insan faktörü ekleniyor. Oettinger, Japonya’daki nükleer felaketin öncesinde ve sonrasında hatalar yapıldığı kanaatinde.

Öncelikle teknisyenlerin, işçilerin ve mühendislerin vasıflı olması gerek. Sonuçta nükleer santralin işleyişinin kalitesi söz konusu.’ diyen Oettinger ‘Nükleer santrallerin insanlar tarafından en iyi şekilde işletilmesi için ne yapılması gerektiğine bakmalıyız.’ şeklinde konuşuyor.

Kaynak :NTV

Haberin Devamı:http://www.ntvmsnbc.com/id/25217055

Stockings porn