MTA’nın ‘Jurassic Park’ı

Tabiat Tarihi ve Madencilik Müzesi, tekrar ziyarete açıldı.

Dünyanın önemli müzeleri arasında gösterilen MTA’ya ait Tabiat Tarihi ve Madencilik Müzesi, 6 yıl aradan sonra kapılarını ziyaretçilerine açtı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, müzenin açılışında yaptığı konuşmada, insanoğlunun, yer kabuğundaki doğal kaynakları keşfetmeye başladığı andan itibaren yaşamını kolaylaştırdığını söyledi.

Tarihsel gelişim içinde doğal kaynaklarını bilimsel temellere uygun olarak kalıcı bir şekilde kullanan ülkelerin, günümüzde gelişmiş toplumları temsil ettiğini ifade eden Yıldız, ‘Doğa bilincinin gelişmesi ve bu alanda kültürel gelişmenin önemini kavramış olan Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğümüz de düşünen, araştıran ve aynı zamanda eleştiren birey yetişmesi için 7 Şubat 1968 yılında kendi bünyesinde tabiat tarihi müzesini kurmuştur ve bu eksikliği gidermiştir’ dedi.

MTA’nın son 8,5 yılda arama faaliyetleri için ayırdığı payın 12 kat arttığını vurgulayan Yıldız, artık örtülü ve gömülü madenlerin aranmasında bilimsel ve teknolojik yöntemlerin kullanıldığını söyledi.

EN ÖNEMLİ TABİAT TARİHİ MÜZELERİNDEN

Türkiye’nin tek, dünyanın ise önemli tabiat tarihi müzelerinden biri olarak gösterilen müzede, 5 bini aşkın materyal sergileniyor. Tabiat Tarihi ve Madencilik Müzesi 1935 yılında Atatürk’ün emri ile kuruldu. 7 Şubat 1968 tarihinde MTA bünyesinde bilim dünyası ve halkın hizmetine açıldı. Kapanmadan önce yılda 300 bin kişinin ziyarette ettiği müzede, yer bilimlerinin tüm evrelerine ait her türde materyal bulunuyor.

Kaynak :Haber Türk Gazetesi

Haberin Devamı:http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/633878-bu-da-turkiyenin-jurassic-parki-galeri

Stockings porn