İçme suyunda siyanür tehlikesi

Greenpeace ekibinin 12 Mayıs’ta Kütahya’daki Eti Gümüş A.Ş. tesislerine en yakın içme suyundan aldığı numunede siyanür bulundu. Söz konusu tesisin, atık barajının setlerinden biri, 7 Mayıs tarihinde çökünce, bölgede insan sağlığı ve çevre açısından olası bir felaketin eşiğinden dönülmüştü. Ancak tehlike hala geçmiş değil.

Bölgeden alınan su numunelerinin analizi sonucunda, Köprüören Köyü’nün içme suyu kaynağında, 0,071 ppm seviyesinde siyanür çıktı. Bu seviye, kabul edilen 0,050 ppm’lik seviyenin % 40 üstünde. Bu durumda köy halkına acilen içme ve kullanma suyu temin edilmeli

Kampanya sorumlumuz Banu Dökmecibaşı, ‘Yaklaşık 25 yıldır bu bölgede insanların ve çevrenin böylesine bir risk altında kalmasına göz yumulması kabul edilemez. Bölge halkının ve hepimizin sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşama hakkı ihlal ediliyor.’ diye açıklama yaptı.

Ekibimiz, kazadan sonra bölgede bir hafta boyunca incelemeler yaptı. Onlarca uyarımıza rağmen Bakanlık’ın, bölgeye hiçbir acil müdahale ekibi göndermemesini ve bölgenin boşaltılmamasını kınıyoruz.

Kaynak :Greenpeace

Haberin Devamı:http://www.greenpeace.org/turkey/tr/news/icme-suyunda-siyanur-tehlikesi-170511/

Stockings porn